TYP: a1

Niezwykły statek ekspedycyjny

piątek, 17 listopada 2017
Redakcja/MF

Statek polarny, w którym znajdzie się miejsce i dla turystów? Taka jest koncepcja firmy Lindblad Expeditions Holdings, Inc., która niedawno podpisała umowę na budowę pionierskiego polarnego statku ekspedycyjnego.

[t][/t] [s]Fot. Lindblad Expeditions Holdings[/s]


Lindblad Expeditions Holdings jest światowym liderem w prowadzeniu rejsów ekspedycyjnych. Jego nowa jednostka zostanie zbudowana przez stocznię Ulstein Verft w Ulsteinvik w Norwegii i dostarczona w pierwszym kwartale 2020 r. Być może nie będzie jedyną tego rodzaju, bowiem kontrakt zawarty ze stocznią daje możliwość zamówienia dwóch kolejnych statków. 


Nowy statek polarny zaopatrzony ma być w szereg rozwiązań zmniejszających szkodliwy wpływana środowisko – takim jest np.  kształt kadłuba X-BOW. Kształt ten umożliwi utrzymanie odpowiedniej pozycji, gdy statek wchodzi w falę (co przyczyni się także do zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa pasażerów), zminimalizuje negatywny wpływ na środowisko i zoptymalizuje koszty operacyjne. 


Statek będzie wyposażony w 69 przestronnych kabin i apartamentów, a także 12 pojedynczych kabin. Dla pasażerów przewidziano spa i centrum fitness, gabinety zabiegowe, sauny, strefę relaksacyjną i salę do jogi, a także jacuzzi. W ofercie znajda się także restauracja z widokiem na okolicę i odkryty bar. Ideą jest to, aby  umożliwić pasażerom podziwianie przyrody z dowolnego miejsca na statku. Znacząca większość kabin oraz ogólnodostępne pokłady zaopatrzone będą w balkony. Eksplorację ma także ułatwić nowatorski system „Zodiac”, który umożliwi szybkie i bezpieczne zejście na ląd. Oczywiście goście nie będą musieli całego czasu spędzać na pokładzie. Do ich dyspozycji będą także kajaki, narty biegowe, zdalnie sterowany pojazd (ROV), podwodne kamery wideo i platforma do lądowania śmigłowców. Ponieważ celem rejsów, oprócz odpoczynku, jest także edukacja, pasażerowie, oprócz obserwacji, będą mieli kontakt z naukowcami i badaczami. 

Jednostka będzie mogła także pływać w rejony polarne. 

 

Tagi: statek, ekspedycja, turystyka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912