TYP: a1

Nowe fakty w sprawie ARA San Juan

wtorek, 28 listopada 2017
Redakcja/MF

Wciąż nie odnaleziono zaginionego okrętu podwodnego ARA San Juan, jednak na światło dzienne wychodzą nowe fakty dotyczące feralnego rejsu. Przed zaginięciem okrętu 15 listopada woda wtargnęła przez chrapy do jego wnętrza, powodując krótkie spięcie w baterii akumulatorów. 


O wydarzeniu poinformował wczoraj na konferencji prasowej rzecznik marynarki wojennej Argentyny Enrique Balbi. Po awarii okręt otrzymał rozkaz powrotu do macierzystej bazy. Załoga miała odizolować baterię i kontynuować pod wodą rejs do Mar del Plata, wykorzystując inną baterię. 


Chrapy służą do zasysania powietrza i wydalania spalin przez silniki Diesla zanurzonego okrętu podwodnego.


Po utracie kontaktu z ARA San Juan mająca siedzibę w Wiedniu Organizacja Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Jądrową (CTBTO) wykryła za pośrednictwem własnej sieci czujników zjawisko akustyczne, które według marynarki wojennej mogło być odgłosem implozji kadłuba okrętu podwodnego.


Poszukiwania okrętu skupiają się na akwenie odległym o około 430 kilometrów od południowego wybrzeża Argentyny. W akcji uczestniczą okręty i samoloty z 13 państw.
Maksymalna wydolność zainstalowanego na ARA San Juan systemu regeneracji powietrza do oddychania wynosi jeden tydzień.

 

Tagi: ARA San Juan, okręt, ratunek, wybuch
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872