TYP: a1

Podniesiono wrak statku, który zatonął z 800 imigrantami na pokładzie

czwartek, 30 czerwca 2016
Z mediów/MF
Włoska marynarka wojenna podniosła z dna morza wrak statku, który wiosną ubiegłego roku zatonął u wybrzeży Sycylii. Według podejrzeń, statek przewoził ok. 700 – 800 imigrantów. Zamknięci pod pokładem nie mieli szans na przeżycie.


Do tragedii doszło 18 kwietnia 2015 roku. Przepełniony statek z imigrantami, głównie z Afryki przewrócił się, gdy zbliżała się do niego portugalska jednostka handlowa. Wcześniej z pokładu statku wiozącego imigrantów wysłano wezwanie o pomoc – według przypuszczeń na widok portugalskiej jednostki imigranci zgromadzili się przy jednej burcie, co mogło spowodować przewrócenie się statku. Statek zatonął na oczach grup ratowniczych i z kilkuset znajdujących się na nim osób udało się uratować 28 – reszta, zamknięta pod pokładem, nie miała szans na przeżycie. Najpewniej też nigdy nie będzie znana dokładna liczba ofiar tej największej katastrofy od początku kryzysu imigracyjnego.

Tragedia wywołała kolejną falę oburzenia w Europie, a przywódcy UE zgodzili się skierować dodatkowe siły na Morze Śródziemne, by móc ratować migrantów, którzy próbują dopłynąć do Europy. Chociaż od tego czasu udało się uratować dziesiątki tysięcy ludzi, to tysiące migrantów utonęły. Jak podaje RMF, w ubiegłym miesiącu podczas wyjątkowo tragicznych trzech dni śmierć poniosło ok. 700 z nich.
Podniesiony z dna wrak został przetransportowany do portu w Auguście na Sycylii, gdzie do pracy przystąpią technicy kryminalni i eksperci medycyny sądowej. Ich zadaniem jest zebranie jak największej liczby informacji, aby była możliwa identyfikacja ofiar i ich pochówek.
Tagi: katastrofa, imigranci, Włochy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912