TYP: a1

Polska technologia do unikania kolizji na morzu

poniedziałek, 19 czerwca 2017
Z mediów/PAP

Polscy specjaliści pracują nad unikalną technologią, która będzie pomagać statkom unikać na morzu kolizji z innymi statkami, wielorybami czy dryfującymi obiektami.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]


Projekt pod nazwą "AVAL",  realizowany przez  specjalistów z Białegostoku, Iławy i Szczecina dostał ponad 9,2 mln zł dofinansowania z unijnego programu Inteligentny Rozwój. Pieniądze przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Liderem projektu jest Politechnika Białostocka, a realizuje go we współpracy z Fundacją Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska w Iławie oraz firmami UpLogic z Białegostoku i Sup4NAV ze Szczecina.

"AVAL" to akronim angielskiej nazwy "Autonomous Vessel with an Air Look", oznaczającej autonomiczny statek z powietrznym okiem. Chodzi o nowatorską technologię nawigacji morskiej, która w różnych sytuacjach zagrożenia kolizją na morzu, przy wykorzystywaniu różnych źródeł informacji - m.in. z drona z kamerą, który będzie obserwował obszar wokół statku - pomoże wskazać bezpieczną drogę.

W ramach prowadzonych prac ma powstać specjalny dron obserwacyjny, który będzie dostosowany do pracy w najtrudniejszych warunkach pogodowych na morzu. Ma mieć możliwość startu i lądowania na płynącym statku . Obiekty niebezpieczne będą rozpoznawane w obrazie rejestrowanym z drona przez system przetwarzania obrazów. Specjaliści z firmy Sup4Nav zajmą się tym, jak w nawigacji wykorzystać informacje "antykolizyjne", które rozpozna system i jak zintegrować je z autopilotem.

Wszystkie elementy technologii AVAL zostaną przetestowane w Iławie w ośrodku manewrowym Fundacji Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska, jednym z kilku ośrodków na świecie, gdzie można manewrować modelami statków. Testy w warunkach rzeczywistych będą prowadzone na promach Polskiej Żeglugi Morskiej.

Technologia "AVAL" ma być gotowa w 2021 r. Wartość całego projektu to ponad 10,3 mln zł. 

Tagi: technologia, kolizja, morze
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 kwietnia

W Walencji oficjalnie poinformowano, że Karol Jabłoński został sternikiem hiszpańskiego syndykatu El Reto (team Desafio Espanol); celem syndykatu było zwycięstwo w Pucharze Ameryki.
wtorek, 5 kwietnia 2005
Wojciech Skórski i Kazimierz Kwasiborski na jachcie klasy Micro "Agnessa" wyruszyli w rejs przez Atlantyk.
niedziela, 5 kwietnia 1992
W stoczni Capitaine Flint zwodowano jacht "Ecureuil d'Aquitaine", późniejszy "Groupe LG".
środa, 5 kwietnia 1989
Zmarł Bogdan Supergan, krakowski kapitan jachtowy, wieloletni pracownik CWMiW w Gdyni.
wtorek, 5 kwietnia 1983
Na "Opty" zamknął pętlę dookoła świata Leonid Teliga; był to pierwszy samotny rejs Polaka dookoła świata.
sobota, 5 kwietnia 1969
W Giżycku rozpoczyna się budowa twierdzy Boyen.
środa, 5 kwietnia 1843