TYP: a1

Rząd chce zaostrzyć kary za zanieczyszczanie Bałtyku

czwartek, 13 stycznia 2011
Weronika Morys
Morze Bałtyckie
Fot. Krzysztof Szymański
Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że rząd chce wprowadzić ostrzejsze kary dla właścicieli statków i ich załogi, które zanieczyszczają Morze Bałtyckie. Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu regulacji nowelizującej ustawę o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki.


W nowej ustawie przewidziano sankcje karne dla statków, które wprowadzają do wody substancje zanieczyszczające w takiej ilości, jaka może doprowadzić do pogorszenia jakości wody, zagrażać życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować znaczne zniszczenie morskiej fauny i flory. Za przestępstwo popełnione świadomie ma grozić kara od trzech miesięcy nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.

Nowelizacja przepisów wynika z konieczności wdrożenia dyrektyw unijnych.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912