TYP: a1

Światowy spór o Wielką Rafę Koralową

środa, 23 czerwca 2021
Z mediów/PAP

Choć od kilku lat mówi się o dramatycznym zagrożeniu dla Wielkiej Rafy Koralowej okazuje się, że en cud natury wciąż jest powodem politycznych sporów. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) stwierdziła, że rafa jest tak zdegradowana, że powinna być wpisana na listę zagrożonego światowego dziedzictwa. Australijski rząd skomentował, że ocena jest niesprawiedliwa i motywowana politycznie a rafa wciąż jest obiektem zachwytu odwiedzających.

Chodzi przede wszystkim o pieniądze - status zagrożonego dziedzictwa może zmniejszyć dochody z turystyki, które rafa generuje dla Australii. Informacje o tym, że rafa jest zdegradowana, mogą odstraszyć lub zniechęcić turystów. Z kolei agenda ONZ zarzuciła władzom Australii, że nie zrobiły wystarczająco dużo, by chronić Wielką Rafę przed skutkami zmian klimatycznych a jakość wody w okolicy rafy mimo działań się nie poprawiła. Kłótnia rwa w najlepsze – Australijczycy powołują się na opinię operatorów rejsów w okolice rafy, ONZ – na turystów, którzy twierdzą, że rafa nie jest już tak kolorowa jak kiedyś.

Australijska minister środowiska Sussan Ley powiedziała, że to eksperci ONZ wycofali się z wcześniejszych zapewnień i że rząd zamierza w lipcu zakwestionować rekomendację ws. Wielkiej Rafy. „Stoi za tym polityka i najwyraźniej to ona zniweczyła właściwy proces postępowania” - stwierdziła podkreślając, że zmiany klimatyczne dotykają wszystkich ziemskich ekosystemów a „wyróżnianie” Australii jest niesprawiedliwe.

Rafa jest na liście światowego dziedzictwa od 1981 r.



 

Tagi: Wielka Rafa Koralowa, UNESCO, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871