TYP: a1

Uroczystość pierwszego podniesienia bandery na holowniku H-1 Gniewko

czwartek, 16 kwietnia 2020
Informacja prasowa/3.FO

W środę, 15 kwietnia, w szeregi 3. Flotylli Okrętów weszła nowa jednostka. W Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku H-1 Gniewko. 

[t][/t] [s]Fot. 3FO[/s]

Jednostka została wcielona w poczet sił 3. Flotylli Okrętów na podstawie rozkazu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w sprawie pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku Gniewko o numerze burtowym H-1. Od dziś pełni ona zadania w składzie Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. 

„Wręczam Panu chorążemu banderę jednostek pomocniczych MW dla holownika H-1. Niech jednostka nosi ją z honorem, a załoga służy jej wiernie” – tymi słowami dowódca 3. Flotylli Okrętów – kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec zwrócił się do dowodzącego holownikiem. W uroczystości pierwszego podniesienia bandery oprócz dowódcy 3. Flotylli Okrętów, uczestniczyli dowódcy dywizjonów okrętowych, Matka Chrzestna oraz załoga holownika.  

Gniewko to drugi holownik typu B 860, powstały na mocy umowy podpisanej w czerwcu 2017 roku, która została zawarta w ramach projektu „zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pod kryptonimem Holownik". Jego budowę rozpoczęto od cięcia blach 16 marca 2018 r., a stępkę położono 16 maja 2018 r. Uroczystość chrztu holownika proj. B 860/2 Gniewko odbyła się w Gdańsku 5 marca 2019 r. na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 

Dowódcą jednostki jest chor. mar. Patrycjusz Goryl, a matką chrzestną mgr Monika Małyszko - dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 17 im. wiceadmirała Józefa Unruga w Gdyni.

***

Holowniki są przeznaczone m.in. do: zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń, podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych. Uciąg holowników ma wynosić ponad 35 t.
 

Podstawowe parametry holownika proj. B 860:
Długość całkowita: 29,20 m
Szerokość: 10,40 m
Uciąg: 35 t
Załoga (osób): 10
Wyporność: do 490 t
Wysokość na śródokręciu: 4,95 m

System napędowy:
Silniki główne: 2 x 1200 kW
Pędniki azymutalne: 2 x 1200 kW 



 

Tagi: holownik, 3 Flotylla Okrętów, Marynarka Wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872