TYP: a1

Uroczystość pierwszego podniesienia bandery na holowniku H-1 Gniewko

czwartek, 16 kwietnia 2020
Informacja prasowa/3.FO

W środę, 15 kwietnia, w szeregi 3. Flotylli Okrętów weszła nowa jednostka. W Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku H-1 Gniewko. 

[t][/t] [s]Fot. 3FO[/s]

Jednostka została wcielona w poczet sił 3. Flotylli Okrętów na podstawie rozkazu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w sprawie pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku Gniewko o numerze burtowym H-1. Od dziś pełni ona zadania w składzie Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. 

„Wręczam Panu chorążemu banderę jednostek pomocniczych MW dla holownika H-1. Niech jednostka nosi ją z honorem, a załoga służy jej wiernie” – tymi słowami dowódca 3. Flotylli Okrętów – kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec zwrócił się do dowodzącego holownikiem. W uroczystości pierwszego podniesienia bandery oprócz dowódcy 3. Flotylli Okrętów, uczestniczyli dowódcy dywizjonów okrętowych, Matka Chrzestna oraz załoga holownika.  

Gniewko to drugi holownik typu B 860, powstały na mocy umowy podpisanej w czerwcu 2017 roku, która została zawarta w ramach projektu „zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pod kryptonimem Holownik". Jego budowę rozpoczęto od cięcia blach 16 marca 2018 r., a stępkę położono 16 maja 2018 r. Uroczystość chrztu holownika proj. B 860/2 Gniewko odbyła się w Gdańsku 5 marca 2019 r. na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 

Dowódcą jednostki jest chor. mar. Patrycjusz Goryl, a matką chrzestną mgr Monika Małyszko - dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 17 im. wiceadmirała Józefa Unruga w Gdyni.

***

Holowniki są przeznaczone m.in. do: zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń, podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych. Uciąg holowników ma wynosić ponad 35 t.
 

Podstawowe parametry holownika proj. B 860:
Długość całkowita: 29,20 m
Szerokość: 10,40 m
Uciąg: 35 t
Załoga (osób): 10
Wyporność: do 490 t
Wysokość na śródokręciu: 4,95 m

System napędowy:
Silniki główne: 2 x 1200 kW
Pędniki azymutalne: 2 x 1200 kW 



 

Tagi: holownik, 3 Flotylla Okrętów, Marynarka Wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620