TYP: a1

Władysław Wagner i jego rocznice

środa, 2 marca 2011
Jerzy Knabe
WagnerW. Wagner ma swoje poczesne miejsce w historii polskiego żeglarstwa. Tyle, że dla współczesnych żeglarzy to prawie prehistoria i obecnie mało kto o nim pamięta, a jeszcze mniej o nim czyta. A był to pierwszy Polak, który opłynął świat dookoła jachtem żaglowym. Jego rejs to czas pomiędzy 1-szą a 2-gą Wojną Światową, kiedy to rodził się sport żeglarski w Odrodzonej Polsce i powstawał Yacht Klub Polski i Polski Związek Żeglarski.

Skomplikowane i wielce urozmaicone dzieje jego rejsu i dalszego życia na emigracji opisał on sam w książkach „Podług słońca i gwiazd” i „Pokusa horyzontu”; Anna Rybczyńska napisała o nim dwie książki pt. „Pod żaglami dookoła świata” i „Prawda o Władysławie Wagnerze”. A niedawno w internecie historię jego życia w pięciu odcinkach opisał kmdr Zbigniew Turkiewicz z Kanady, którą czyta się jak gotowy scenariusz filmowy. (To opinia, którą słyszałem już od kilku osób). Polecam:
http://kronikarz.org.pl/wydarzenia/swiat/510-opowieci-z-morza-zjawa
http://www.polonialife.ca/podroznik/opowiesci-z-morza/zjawa-czesc-ii/
http://www.polonialife.ca/podroznik/opowiesci-z-morza/zjawa-czesc-iii/
http://www.polonialife.ca/podroznik/opowiesci-z-morza/zjawa-iii-czesc-iv/
http://www.polonialife.ca/?s=Zjawa+czesc+V

Wagner jako pozostający po wojnie za granicą emigrant, w okresie PRL bywał raczej przemilczany, ponadto upływ czasu zrobił swoje i tak doszło do współczesnej sytuacji, że nawet wśród żeglarzy padają pytania ‘a kto to jest ten Wagner?’.

Polscy żeglarze mieszkający za granicą mieli jeszcze okazję z nim się spotykać. Z tego właśnie środowiska wyszła inicjatywa uczczenia jego pamięci. Pierwszy raz pomysł padł przed kilku laty na forum polskiego Bractwa Wybrzeża podniesiony przez Andrzeja Piotrowskiego z Chicago, znanego założyciela „Żeglarskiej Republiki Karaibskiej”.

Pod koniec roku 2010 powstała grupa organizacyjna, która zaprosiła do współpracy wszystkich chętnych. Komitet ten działa już od grudnia 2010 i są w nim przedstawiciele Bractwa Wybrzeża, Yacht Klubu Polski, Polskiej Fundacji Morskiej i żeglarskich klubów polonijnych. Zaproszenie jest nadal otwarte dla aktywnych organizatorów poprzez grupę internetową Yahoo! zwaną ‘wagnerw2012’. Materiały informacyjne ukazują się na stronach Bractwa (hermandaddelacosta.pl), YKP (ykp.pl), portali (tawernaskipperow.pl) i (pogoria.org), miesięcznika ‘Nasze Morze’ oraz biuletynu ‘Żeglarz’ w Nowym Jorku.

Celem działania komitetu jest:
po pierwsze - umieszczenie na Beef Island, w archipelagu Brytyjskich Wysp Dziewiczych, pomnika podkreślającego, oprócz historycznego rejsu, wieloletnią tam pionierską rezydencję Wagnera. Ma to się stać w asyście polskich żeglarzy przybyłych z całego świata na przełomie stycznia i lutego roku 2012. Proszę więc przyjąć to jako zaproszenie na uroczystość i jeśli wola - rozpocząć planowanie swojego rejsu;
po drugie – ogłoszenie roku 2012 Rokiem Wagnera z racji trzech okrągłych rocznic z nim związanych: 100 rocznica urodzin (17 września 1912), 80 rocznica jego wyruszenia w rejs ze swieżo zbudowanej Gdyni (8 lipca 1932) i 20 rocznica śmierci (15 wrzesnia 1992);
po trzecie – pobudzenie inicjatywy krajowych działaczy i organizacji żeglarskich celem ufundowania Wagnerowi podobnego pomnika w Gdyni, w rocznicę rozpoczętego rejsu dookoła świata i przy okazji powstającego tam Muzeum Emigracji.

Przygotowania obejmują już szereg aspektów sprawy, począwszy od oficjalnych kontaktów z władzami miejscowymi na British Virgin Island, ustalenie lokalizacji pomnika, jego artystycznego kształtu i treści polsko-angielskich napisów, logistyka jego wykonania, transportu i instalacji, zapewnienie odpowiednich funduszy na niezbędne wydatki no i zorganizowanie licznej frekwencji polskich żeglarzy z całego świata na uroczystości, włącznie z jachtami i statkami szkolnymi.

Względy finansowe skłaniają do konkluzji, że pomnikiem będzie najprawdopodobniej tablica z z brązu z odpowiednią do tematu płaskorzeźbą i tekstem. Jeżeli ktokolwiek o artystycznych uzdolnieniach chciałby zaproponować swoją wizję takiej tablicy (nawet bez tekstu tylko z przewidzianym na niego miejscem), organizatorzy przyjmą ją z wielką wdzięcznością...

Dla jasności należy podkreślić, że organizatorzy zapraszają uczestników, ale cała sprawa jest działaniem społecznym i oddolnym, nie ma ona budżetu ani sponsorów poza własnym wkładem pracy i środków ze strony organizatorów. Dlatego udział w uroczystości nie może być przez nich sponsorowany i należy go traktować jako przedsięwzięcie podjęte z własnej woli i ochoty. Uważamy, że Władysław Wagner godny jest wdzięcznej pamięci ze strony żeglarzy.

Adresem pierwszego kontaktu z organizatorami jest ykp_knabe@yahoo.com lub zgłoszenie akcesu do wspomnianej powyżej internetowej grupy organizacyjnej ‘wagnerw2012’.

Jerzy Knabe
Brat Wybrzeża cyfra 2
Członek Zarządu Głównego YKP.,
Komandor YKP Londyn

Patronat medialny nad projektem uczczenia pamięci Władysława Wagnera objęła redakcja Tawerny Skipperów.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872