TYP: a1

Wykryto promieniowanie z rosyjskiego okrętu podwodnego

piątek, 12 lipca 2019
Monika Frenkiel

Podwodna tykająca bomba? To co prawda na razie wstępne badania, ale już postawiły na baczność norweskie i rosyjskie służby. A chodzi o wrak radzieckiej atomowej łodzi podwodnej „Komsomolec”. Badający go norwescy naukowcy stwierdzili w jednej z próbek promieniowanie radioaktywne 100 tysięcy razy wyższe od normalnego.

 

Wyposażony w nuklearny napęd Komsomolec był w latach 80. ubiegłego wieku dumą radzieckiej marynarki wojennej.  Był jedynym ukończonym okrętem tego typu i skończył źle. Przyjęto go do służby we Flocie Północnej Związku Radzieckiego w 1984 roku a zakończył tę służbę w sposób dramatyczny zaledwie pięć lat później, podczas powrotu z patrolu na Atlantyku. 7 kwietnia 1989 roku, kiedy okręt znajdował się na Morzu Norweskim wybuchł na nim pożar i okręt zatonął na głębokości 1685 metrów. W efekcie katastrofy śmierć poniosło 39 członków załogi. 

 

Co ważne, w Komsomolcu oprócz reaktora napędu jądrowego znajdują się dwie bojowe głowice nuklearne. Ponieważ budzi to nieustanne zaniepokojenie o możliwość skażenia środowiska naturalnego, łódź była celem już kilku wypraw badawczych w ostatnich 30 latach. Jednak żadna z nich nie wskazywała na poważne zagrożenie radioaktywnym skażeniem (stwierdzano małe radioaktywne wycieki). Aż do teraz. Podczas ostatniej ekspedycji w jednej z trzech próbek wody pobranych przez norwesko-rosyjską ekspedycję stwierdzono promieniowanie 100 tys. razy wyższe niż w normalnej wodzie morskiej.

 

Próbka została pobrana w pobliżu jednego z otworów wentylacyjnych Komsomolca.Otwór zwrócił uwagę naukowców ze względu na chmurę pyłu, która co jakiś czas unosi się w jego pobliżu. Według jednej z teorii jest to wydobywające się z reaktora jądrowego zanieczyszczenie.

 

Naukowcy zastrzegli, że wyniki pomiaru są wstępne i przeprowadzone zostaną kolejne badania. Sytuacja budzi poważne zaniepokojenie, ponieważ w rejonie, gdzie znajduje się wrak Komsomolca, prowadzone jest na szeroką skalę rybołówstwo.

 

Tagi: okręt, Komsomolec, atom, promieniowanie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872