TYP: a1

Zmarł Clive Cussler - pisarz, badacz morskich historii i poszukiwacz

czwartek, 27 lutego 2020
Z mediów

Znają go wielbiciele morskich powieści przygodowych i ci, których interesuje poszukiwanie morskich skarbów. Niestety już nie napisze żadnej książki – Clive Cussler, uosobienie przygody, zmarł w wieku 89 lat. O śmierci pisarza poinformowała jego żona.

 

"Z ciężkim sercem chcę podzielić się smutną wiadomością, że mój mąż Clive zmarł w poniedziałek. Życie z nim było przywilejem i wielkim zaszczytem. Chcę podziękować wam, jego fanom i przyjaciołom, za całe wsparcie, za wszystkie dobre momenty i wszystkie przygody, które z nim dzieliliście. Był najmilszym, najłagodniejszym człowiekiem, jakiego kiedykolwiek spotkałam. Wiem, że jego przygody będą kontynuowane" — napisała na oficjalnej stronie Cusslera na Facebooku.

Clive Cussler urodził się w Aurorze w stanie Illinois w 1931 roku. Podczas wojny w Korei zaciągnął się do Sił Powietrznych. Stacjonował na Hawajach, gdzie nauczył się nurkować. W latach 60. pracował w branży reklamowej, zdobywając międzynarodowe nagrody za swoje produkcje, wtedy też zaczął pisać – w 1965 roku. Pierwszą powieść z Dirkiem Pittem, najpopularniejszą wykreowana przez siebie postacią opublikował w 1973 r.

Nazwano go Hemingwayem literatury popularnej, bo jego twórczość była prawdziwym fenomenem. Sprzedaż książek Cusslera na świecie przekroczyła 130 mln egzemplarzy, jego powieści przetłumaczono na 60 języków i wydano w 105 krajach, w tym w Polsce. Do najgłośniejszych jego książek należą: "Afera śródziemnomorska", "Wydobyć Titanica", "Cyklop", "Wir Pacyfiku", "Operacja HF", "Złoto Inków" i "Sahara", którą znamy także dzięki ekranizacji z 2005 roku, z Matthew McConaugheyem i Penelope Cruz w rolach głównych.

Ale pisanie popularnych powieści to nie jedyna działalność Cusslera. Był namiętnym poszukiwaczem zaginionych okrętów, samolotów, ludzi, zawodowym płetwonurkiem, badaczem historii morskich katastrof i autorytetem w dziedzinie żeglugi morskiej. W 1996 roku wydał pracę „Podwodni łowcy”, która nie była beletrystyką. Rada wydziału SUNY Maritime College (Kolegium Morskiego State University of New York) uznała tę publikację za swoistą „rozprawę naukową” i w maju 1997 nagrodziła autora tytułem doktorskim. Był to pierwszy, od czasu założenia college’u (1874), przypadek nadania takiego tytułu za książkę popularnonaukową – pracę nie będącą formalną rozprawą doktorską.

Clive Cussler założył Narodową Agencję Badań Podwodnych i Morskich (NUMA – National Underwater and Marine Agency), placówkę zajmującą się badaniami morza i historii marynistyki. Sam Clive z grupą ekspertów morskich i wolontariuszy NUMA odnalazł ponad 60 wraków mających znaczenie historyczne. Po zweryfikowaniu odkryć, NUMA zrzekała się praw do wraku na rzecz uniwersytetów, lub państw związanych ze znaleziskami.

Clive Cussler był również członkiem Klubu Badaczy (The Explorers Club) w Nowym Jorku i Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie, a także laureatem Nagrody Lowella Thomasa za wybitne dokonania w dziedzinie badań podmorskich.

 

 

Tagi: Clive Cussler, pisarz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 15 stycznia

Umiera Kpt. Bogdan Dacko, regatowy żeglarz morski, jako pierwszy polski żeglarz po II wojnie światowej na s/y "Hermes" przepłynął Atlantyk.
poniedziałek, 15 stycznia 1990