TYP: a1

Coraz większe Świnoujście

wtorek, 18 lipca 2017
Z mediów/Radio Szczecin

Wiecie, że w ciągu ostatnich lat Świnoujście znacznie się powiększyło? I nie, nie chodzi o przesuwanie administracyjnych granic. To efekt działania…Bałtyku.  

[t]Plaża w Świnoujściu[/t] [s]Fot. Paula21, CC BY-SA 3.0, Wikipedia[/s]

Jak wynika z wyliczeń Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej w Gdyni, północna granica naszego kraju przesunęła się o 150 metrów dalej na północ od dotychczasowego przebiegu, ustalonego w 1945 roku. Co oznacza, że w ciągu ostatnich 70 lat obszar Świnoujścia powiększył się o 200 hektarów. Jest efekt działalności morskich prądów, które Przenosza piasek. To dzięki piaskowi przenoszonemu przez morskie prądy.


- Potwierdzają to np. stare pocztówki, budynki które przed wojną stały tuż przy plaży, teraz są kilkaset metrów w głębi lądu – mówił w  Radio Szczecin rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus. - Promenada przy ulicy Żeromskiego, przy której stoją niektóre przedwojenne i powojenne, pensjonaty, to dawniej była promenada nadmorska. Dziwnów, Międzyzdroje, Rewal nie mają tej satysfakcji, co my. Kolejne tereny pod inwestycje powstają, dzięki przyjaznemu nam morzu.

Powiększanie się Świnoujścia to konkretne wpływy do miejskiej kasy. W ubiegłym roku w przetargu kurort sprzedał cztery działki w pasie nadmorskim o powierzchni około dwóch hektarów każda - za 100 mln złotych.

 

Tagi: morze, Świnoujście, Bałtyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 lutego

W australijskim Fremantle zakończyła się 27 edycja regat o Puchar Ameryki; zwyciężył Dennis Conner na "Star and Stripes" w rywalizacji z "Kokaburra III".
środa, 4 lutego 1987
Zmarł Leonid Tumiłowicz, zasłuzony działacz żeglarski, pierwszy w Polsce budowniczy pełnomorskich jachtów żaglowych, konstruktor jachtu "Opty".
czwartek, 4 lutego 1971
Rozwiązano istniejący od 1924 r. PZŻ, powołując w to miejsce Sekcję Żeglarstwa GKKF.
niedziela, 4 lutego 1951
W Gdyni zwodowano s/y "Zjawa", na której Władysław Wagner miał rozpocząć rejs dookoła świata.
czwartek, 4 lutego 1932