TYP: a1

Dziarska staruszka szuka partnera

wtorek, 7 maja 2024
Hanka Ciężadło

„AAA atrakcyjna wdowa pozna pana w celach matrymonialnych”. Tak mogłoby brzmieć przesłanie Wisdom, gdyby była człowiekiem. Jest jednak samicą albatrosa – a zarazem najstarszym znanym dziko żyjącym ptakiem morskim. I wszystko wskazuje na to, że mimo dojrzałego wieku, ma duże szanse na znalezienie nowej miłości.

 

Co wiemy o Wisdom?

Przede wszystkim to, że jest albatrosem ciemnolicym (Phoebastria immutabilis). Ptaki tego gatunku mają całkiem słuszne rozmiary (chociaż nie aż tak słuszne, jak ich kuzyni, albatrosy wędrowne) i rozpiętość skrzydeł przekraczającą 2 metry.

Nikczemny (jak na albatrosie standardy) wzrost rekompensują jednak całkiem ładnym makijażem w stylu smoky eyes, który objawia się ciemnymi piórami w tzw. kantarku, czyli na obszarze pomiędzy okiem a dziobem.

Niestety albatrosy ciemnolice rozmnażają się tylko w 16 miejscach na świecie – dlatego właśnie w Narodowym Rezerwacie Przyrody Midway Atoll od lat prowadzone są ich badania i monitoring, mające na celu ocalenie tych pięknych stworzeń od wyginięcia. 

Każdy zbadany ptak dostaje obrączkę z numerem, dzięki czemu można kontrolować, co się z nim dzieje. Taki numerek dostała też Wisdom... jakiś czas temu; na jej nodze widnieje obrączka z oznaczeniem Z333, co wedle wszelkich danych oznacza, że ptak ma 72 lata.

Love story

Albatrosy są monogamiczne - łączą się w pary i pozostają sobie wierne aż do śmierci, chociaż wcale nie spędzają razem całego życia. Poza sezonem lęgowym przebywają pojedynczo, a wracają do siebie każdej jesieni, by odbyć specjalny taniec (składa się na niego aż 25 różnych figur), ponownie się w sobie zakochać i wyprowadzić lęgi.

W czasie swojego długiego życia Wisdom miała jednego partnera – jej mężczyzna nosił imię Akeakamai i również był pod obserwacją pracowników rezerwatu. Niestety, od ponad dwóch lat nikt go nie widział, co oznacza, że ptak prawdopodobnie nie żyje. Owdowiała, stara Wisdom wydawała się skazana na samotność, jednak... wszystko wskazuje na to, że ostatnio coś się u niej zmieniło.

Czujne oczy pracowników rezerwatu zauważyły ją bowiem, jak pląsała podczas tańca godowego z potencjalnymi partnerami. Wygląda więc na to, że po odbyciu żałoby postanowiła ponownie dać szansę szczęściu. Biorąc pod uwagę fakt, że należy do gatunku określanego jako NT (czyli Near Threatened - bliski zagrożenia), jej decyzja to dla przyrody bardzo dobra wiadomość.

Albatrosie zwyczaje

Albatrosy ciemnolice każdego roku składają tylko jedno jajo. Nie zawsze lęg kończy się sukcesem, ponieważ pisklęta stają się samodzielne dopiero po 165 dniach od wyklucia. Na  dodatek na młode osobniki czyha wiele zagrożeń, od rekinów młotów, aż po... sieci pelagiczne.

I o ile drapieżniki stanowią naturalny element środowiska i trudno mieć do nich pretensje o chęć pożarcia młodego, niedoświadczonego ptaka, o tyle sieci to już sprawka ludzi. Na dodatek taka śmierć albatrosów jest całkowicie bez sensu, bo nikt z nas ich nie zjada – po prostu ptaki wplątują się w sieci podczas polowania i nie mogąc się uwolnić, giną.

Wracając jednak do Wisdom; specjaliści z rezerwatu twierdzą, że wraz z Akeakamai gniazdowała ona około 50 razy. Para wyprowadziła w sumie 30 piskląt. Teraz staruszka ma szansę na nową miłość i kolejne dzieci, co jednak jest pewnym ewenementem; albatrosy ciemnolice żyją około 60 lat. Wisdom jest więc naprawdę stara – ale, jak widać, amory jej w głowie. I bardzo dobrze - w końcu wiek to tylko liczba.

 

Tagi: albatros, Wisdom, ciekawostki, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 maja

Yves Parlier na katamaranie "Mediatis Region Aquitaine" bije rekord 24-godzinnej żeglugi w klasie 60-stopowej z wynikiem 585,5 Mm (o 45,5 Mm lepiej od poprzedniego rekordu).
piątek, 19 maja 2006
W Breście zakończył rejs trimaran "Sport Elec", jacht z pięcioosobową załogą na pokładzie; okołoziemską trasę przebyto w 71 dni, 14 godzin, 22 minuty i 8 sekund, co było ówczesnym rekordem Jules Verne Trophy.
poniedziałek, 19 maja 1997
Na "Nord IV" z San Francisco wyruszył w samotny rejs dookoła świata Andrzej Urbańczyk; trasa wiodła przez Cieśninę Torresa do portu Darwin, potem do Kapsztadu i Panamy i z powrotem do San Francisco (24.06.1984 r.).
środa, 19 maja 1982
W San Francisco urodził się Paul Cayard, jeden z najbardziej słynnych żeglarzy morskich na świecie.
wtorek, 19 maja 1959
Z Falmouth na jachcie "Emmanuel" wyruszył w rejs przez Atlantyk trasą północną komandor R. D. Graham; dotarł do Saint John's na Nowej Fundlandii (z krótkim postojem w Bantry w południowej Irlandii).
piątek, 19 maja 1933