TYP: a1

Foki biją rekordy...w rozmnażaniu

wtorek, 24 listopada 2020
Monika Frenkiel

To się nazywa prawdziwy baby boom! W rezerwacie Blakeney National Nature Reserve w angielskim Norfolk na świat w tym roku przyjdzie aż 4000 młodych foczek.

 

Pierwsze focze szczenię zauważono w Norfolk 1988 roku. Od tego czasu liczba fok rośnie z roku na rok. W 2001 roku było tu tylko 25 focząt, ale w 2019 już 3399. I okazuje się, że w tym roku rekord zostanie pobity a młodych będzie tak wiele, że pracownicy rezerwatu mogą mieć spory problem z ich liczeniem. Do tej pory odbywało się to tak, że pracownik rezerwatu po prostu przechodził obok stada. Przy tak dużej liczbie młodych nie jest to jednak ani łatwe, ani bezpieczne – ani dla fok, ani ludzi.

Dlatego postanowiono wybrać inna metodę. Strażnicy i pracownicy National Trust będą od teraz liczyć nowonarodzone oraz nieco starsze, odstawione już od piersi szczenięta na określonym, niewielkim obszarze plaży zajmowanej przez kolonię. Młode, ze względu na ich białe futra, dość łatwo wyłowić z tłumu. Naukowcy liczą, że obserwacja wycinka kolonii pozwoli oszacować to, co dzieje się w całej populacji. Co nie zmienia faktu, że trzeba szukać nowatorskich metod liczenia fok – w przyszłym roku więc zespół National Trust wraz z naukowcami ze szkockiego instytutu badawczego Sea Mammal Research Unit będzie liczyć foki z powietrza. Zebrane w ten sposób informacje zostaną przeanalizowane przez instytut, aby pomóc oszacować, jak foki szare rozmnażają się w całej Wielkiej Brytanii. Oczywiście pomoże to wyjaśnić także zagadkę, dlaczego akurat Norfolk stało się ulubionym miejscem foczych kolonii.

Na całym świecie żyje około 300 000 fok szarych, a 40 % z tej liczby w wodach brytyjskich i irlandzkich. 

Tagi: foka szara
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871