TYP: a1

Kajak z grzybów? Takie rzeczy tylko w USA

czwartek, 17 lutego 2022
Hanka Ciężadło

Amerykanie miewają rozmaite dziwne pomysły, ale idea stworzenia kajaka z grzybów jest już arcydziwna – nawet jak na tamtejsze standardy. Co więcej, taka „jednostka” naprawdę pływa. Kto to wymyślił i w jakim właściwie celu? Zaraz wszystko stanie się jasne.

 

 

Dlaczego akurat grzyby?

Prawda jest taka, że grzyby należą do najbardziej tajemniczych organizmów na naszej planecie, chociaż zajadając marynowane opieńki albo zupę borowikową, trudno w to uwierzyć. Warto jednak pamiętać, że to, co potocznie nazywamy grzybem, to zaledwie owocnik: prawdziwy organizm mieści się pod ziemią i nazywa się grzybnią.

Ma ona rozmaite supermoce – potrafi współpracować z drzewami, planować, wykańczać wrogów bronią chemiczną, przeistaczać ich w najprawdziwsze zombie, a nawet ma własny „Internet”. Co więcej, naukowcy twierdzą, że to właśnie grzyby stanowią podstawę funkcjonowania naszego ekosystemu. W książce austriackiego biologa, Roberta Hofrichtera, czytamy: „To grzyby umożliwiły rozwój roślin na Ziemi. I jeszcze dzisiaj (...) utrzymują przy życiu 90 procent wszystkiego, co się zieleni i kwitnie". Czy jednak utrzymają na wodzie człowieka? Okazuje się, że tak.

Grzybowa łódź

Pomysłodawczynią budowy grzybowego kajaka jest Katy Ayers, studentka Washington State University w stanie Nebrasca. Ponieważ nie zna się na grzybach aż tak dobrze, jak by chciała, postanowiła poprosić o pomoc lokalnego speca, Williama Gordona.  

Wspólnie wyhodowali mierzący 230 cm długości, dwuosobowy kajak z grzybni, trafiając tym samym do Księgi Rekordów Guinessa, a przy okazji zwracając uwagę świata na kwestię grzybów. Warto przypomnieć, że poza kulinarnymi, mogą one znaleźć wiele innych zastosowań – służą na przykład do budowy mebli, oczyszczania gleby, leczenia niektórych chorób itp. Jak widać, możne też nimi zastępować plastik, a ponieważ grzybnia jest całkowicie naturalna, nie szkodzi ona przyrodzie i może stanowić ekologiczną alternatywę dla tworzyw sztucznych. 

Katy Ayers podsumowała rzecz następująco: „Grzyby są tutaj, aby nam pomóc — to prezent. Jest tak wiele rzeczy, które możemy z nimi zrobić; to takie nieograniczone. Są naszym największym sojusznikiem w pomaganiu środowisku”.

 

Tagi: grzyby, USA, kajak, ekologia, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912