TYP: a1

Łodzie rekreacyjne na wodach jezior

czwartek, 28 maja 2015
Artykuł sponsorowany
Wielbiciele przemierzania szlaków wodnych łodziami rekreacyjnymi nie mają powodów do narzekań. Nasz kraj słynie z wielu pięknych jezior, które są doskonałym miejscem na odpoczynek na „łajbie”. I śmiało można powiedzieć, że liczba osób preferujących taką formę spędzania wolnego czasu sukcesywnie rośnie.

Sailing boat

Oczywiście rodzajów dostępnych łodzi rekreacyjnych jest wiele. Zazwyczaj napędzane są one silnikami o mocy od 30 do 50 KM. Poruszają się z prędkością ustawioną mechanicznie przez czarterodawcę na 6-8 km/h z możliwością zerwania blokady - w wypadku groźby zderzenia. Ich konstrukcja zapewnia pełen komfort i możliwość swobodnego pływania nawet dla całej rodziny.

Obecnie na rynku działa wiele firm specjalizujących się w produkcji łodzi rekreacyjnych. Jeśli chcielibyśmy również dołączyć do grona producentów powinniśmy wiedzieć, że obowiązuje dyrektywa 2003/44/WE, zwana dyrektywą RCD. Ma ona zastosowanie właśnie do pływających jednostek rekreacyjnych dowolnego typu, o dowolnym napędzie, o długości kadłuba od 2,5 m do 24 m. Kompletnych i częściowo wyposażonych oraz do ich elementów.

Czyli zanim producent dopuści swój produkt do sprzedaży musi udowodnić, że rekreacyjna jednostka pływająca spełnia wymagania zawarte w wyżej wspomnianej dyrektywie. Za sprawdzenie zgodności odpowiada jednostka notyfikowana – przeprowadza ona kontrolę danego wyrobu, dokonuje obliczeń oraz innego rodzaju ocen. Następnie przygotowuje sprawozdanie o zgodności łodzi z wymaganiami oraz informuje osobę odpowiedzialną za wprowadzanie produktu do obrotu o jej obowiązkach.

Zadaniem producenta jest już tylko sporządzenie deklaracji zgodności i umieszczenie znaku CE na rekreacyjnej jednostce pływającej - łącznie z numerem identyfikacyjnym jednostki notyfikowanej.

W momencie, kiedy wszystkie kroki zostaną już zrealizowane, łódź wraz z pełną załogą może bezpiecznie pływać na wodach polskich i europejskich jezior.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872