TYP: a1

Morze odsłoniło pradawny las

wtorek, 29 stycznia 2019
Z mediów/Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Morze zabiera, morze daje… Tym razem kapryśny Bałtyk podmywając brzeg  w Łukęcinie odsłonił szczątki pradawnego lasu.

 

Jak poinformowało Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, około 5-6 metrów poniżej warstwy piasku akumulowanego przez tysiące lat ukazała się kilkudziesięciocentymetrowa warstwa organiczna, złożona z mocno zbitego torfu i fragmentów konarów drzew. Warstwa rozciąga się na długość kilkudziesięciu metrów .

 

Teoria głosi, że niegdyś w tym miejscu znajdował się las. A ciekawostką jest to, że dwa lata temu właśnie niedaleko tego miejsca natrafiono na róg tura  - dziś można go obejrzeć we wspomnianym muzeum – i narzędzie wykonane z rogu w formie motyki datowane na okres mezolitu lub wczesnego neolitu (VI - IV tys lat p.n.e - obecnie w Muzeum Narodowym w Szczecinie). 

 

„Po wymarciu lasu, być może w wyniku niewielkich zmian klimatycznych organiczne szczątki przykryte zostały grubą warstwą piasku tworzącą obecnie wydmy. Niestety nie jesteśmy w stanie dokładnie ustalić wieku lasu. Do tego byłyby potrzebne badania radiowęglowe C14, lub badania dendrochronologiczne” – poinformowało Muzeum na swoim profilu FB.

 O odkryciu tej niezwykłej warstwy geologicznej poinformował Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej pan Adam Panońko – mieszkaniec Dziwnowa.

Tagi: las, Bałtyk, odkrycie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912