TYP: a1

Na plażę z własnym ręcznikiem nie wejdziesz

poniedziałek, 5 marca 2018
Monika Frenkiel

Ciekawy sposób na ochronę swojej najpiękniejszej plaży wymyśliły władze jednej z miejscowości Sardynii. Na plażę La Pelosa nie będzie można wejść z własnym ręcznikiem i torbą plażową. Ma to zapobiec „utracie piasku” z tej pięknej plaży.

[t][/t] [s]Fot. Gianni Careddu, CC BY-SA 4.0, Wikipedia[/s]

La Pelosę w sezonie odwiedza dziennie 5 do 7 tys. osób. Szacuje się, że codziennie wynoszą oni na sobie, swoich ręcznikach do opalania, obuwiu czy w torbach kilkaset kilogramów cennego, białego piasku. Dlatego też władze miejscowości Stintino koło Sassari na północy Sardynii postanowiły temu zapobiec – i to w dość drastyczny sposób. Turyści nie będą mogli na plażę wnosić swoich toreb ani ręczników czy leżaków.  Przy wejściu plażowicze będą otrzymywali specjalne przygotowane dla nich leżaki, ręczniki ze sztywnej tkaniny zapobiegającej przylepianiu się piasku i przezroczyste torby na rzeczy osobiste. Cały czas na plaży obecni będą strażnicy, którzy nie będą wpuszczać ludzi na wydmy. Co więcej, przy wyjściu z plaży obowiązkowe będzie umycie nóg, by ludzie nie wynosili na zewnątrz ziarenek piasku przyklejonych do stóp.

To jedna z najbardziej radykalnych inicjatyw we Włoszech zmierzających do obrony cennych turystycznie rejonów przez skutkami masowego napływu odwiedzających.  Decyzje władz Stintino czekają na oficjalne zatwierdzenie i być może ograniczenia będą obowiązywać już od najbliższego lata. Pojawiają się także pomysły ograniczenia liczby plażowiczów.

Tagi: plaża, La Pelosa, Sardynia
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: teoretycznie ma to sens, pytanie czy morze więcej zabiera czy nanosi piasku?
poniedziałek, 5 marca 2018, 21:07 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871