TYP: a1

Stop dla wielkich statków w Wenecji

czwartek, 9 listopada 2017
Redakcja/MF

Koniec ze zdjęciami wielkich wycieczkowców w tle zabudowań Wenecji. Międzyresortowy zespół podjął decyzję, że wielkie statki nie będą mogły wpływać do miasta i cumować na nabrzeżu przy historycznym centrum.   Decyzję ogłosił w Rzymie Graziano Delrio, włoski minister transportu i infrastruktury. 


Sprawa wielkich wycieczkowców w zabytkowej Wenecji ciągnie się już od kilku lat. O zakaz wstępu dla nich apelowali mieszkańcy i ekolodzy, przeciwko byli oczywiście przedstawiciele branży turystycznej i zwolennicy masowej turystyki. Nic dziwnego – dla wielu osób niezwykłą atrakcja była możliwość zejścia z wycieczkowca tuż przy placu św. Marka i Pałacu Dożów. 


Zakaz będzie wprowadzany w życie stopniowo. Pierwszym etapem będzie opracowanie alternatywnych tras żeglugi, aby wycieczkowce omijały centrum Wenecji. Docelowo za 3-4 lata wszystkie statki o tonażu powyżej 55 tysięcy ton będą zawijać do pobliskiego portu Marghera na stałym lądzie. 


Zadowolone z decyzji są władze Wenecji, które jeszcze niedawno musiały tłumaczyć się przed UNESCO z problemów, jakie miasto ma z masową turystyką i żeglugą wycieczkowców. 

 

Tagi: Wenecja, wycieczkowce, środowisko, zakaz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912