TYP: a1

Nowy poziom parawaningu

czwartek, 4 sierpnia 2022
Hanka Ciężadło

Każdego lata w mediach pojawiają się artykuły na temat parawanów zdobiących polskie plaże. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy anektowania w ten sposób wspólnej przestrzeni mają tu swoje racje. Nie zmienia to jednak faktu, że zjawisko eskaluje i w tym sezonie osiągnęło już szczyt absurdu. OK, miejmy nadzieję, że to szczyt. Czy tak jest w istocie, przekonamy się w kolejne wakacje.

 

Parawan, skarpety i sandały

Obstawianie się parawanami pomału przechodzi do legendy, podobnie, jak upodobanie niektórych plażowiczów do zakładania skarpet (najlepiej białych) do sandałów. Oba te zjawiska mają jednak pewne uzasadnienie, a ich entuzjaści przekonują, że są to niezwykle komfortowe rozwiązania, które tylko przez przypadek stały się tematem memów, żartów i konotacji z cebulą.

Do podstawowych zalet parawanów należą:

  • osłanianie przed wiatrem,
  • zapewnianie prywatności,
  • ochrona przed piaskiem.

No dobrze — i jeszcze wyznaczanie miejsca, do którego "byle kto" nie ma wstępu. A tak nawiasem mówiąc — mamy nadzieję, że parawan ze skórą dzika to jednak żart...

 

Sport narodowy?

Według Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research, aż 68,8 proc. internautów zna zjawisko parawaningu, a 32 proc. uznaje go za „odbicie polskiej mentalności”. Czy słusznie?

I tak, i nie. Parawany plażowe wcale nie są naszym rodzimym wynalazkiem: można je spotkać w różnych, nieraz bardzo odległych częściach świata. Sęk w tym, że najbardziej przydają się w miejscach, gdzie występuje typowo polska kombinacja, a więc drobny piasek i silny wiatr. Na kamienistych lub osłoniętych od podmuchów plażach parawan nie jest aż tak przydatny. Czy zatem niepotrzebnie śmiejemy się z amatorów tego rodzaju konstrukcji?

Moja zagródka, moje krzesełko

Niestety istnieją ludzie, którzy z jakiegoś powodu lubią anektować dla siebie przestrzeń. Dotyczy to nie tylko parawanów na plażach, ale też leżaków nad hotelowymi basenami – tu akurat przodują nasi zachodni sąsiedzi, słynący z tego, że zaraz po śniadaniu (a niekiedy nawet przed) biegną udekorować taki leżaczek własnym ręcznikiem i „zająć” go w ten sposób.

Każde z tych zachowań jest równie słabe i każde denerwuje otoczenie, tym bardziej że, jak wspomniano na wstępie, proceder przypomina klasyczne gotowanie żaby i z roku na rok posuwa się coraz dalej. W tym sezonie hitem stały się zdjęcia parawanów pozostawianych na plaży przez noc – po to, by w kolejny dzień mieć już zajęte „swoje” miejsce. Co będzie za rok? Może stały abonament?

Tagi: Bałtyk, parawany, plaża
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872