TYP: a1

Odkryj urok chorwackiego wybrzeża – rejs i nurkowanie, czyli 2 w 1

piątek, 19 lutego 2016
Artykuł sponsorowany
Chorwacja już od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z całej Europy i nie tylko. Nic dziwnego, bowiem to właśnie ten kraj poszczycić się może jedną z najdłuższych linii brzegowych w Europie. Mało tego, że jedną z najdłuższych, to dodatkowo niezwykle urozmaiconą. Typ wybrzeża Chorwacji zwany jest dalmatyńskim (od historycznej krainy Dalmacji). Charakterystyczną jego cechą jest system wysp oraz półwyspów rozciągających się wzdłuż rzeczonego wybrzeża.


Na wodzie i… pod wodą!


Agencja LobSter gorąco zaprasza do udziału w niezwykłej wyprawie jachtem Oceanis 43. W czym tkwi wyjątkowość rejsu? Przede wszystkim w tym, iż jest to doskonała propozycja zarówno dla miłośników nurkowania, jak i ich nienurkujących partnerów. Załoga LobSter dołoży wszelkich starań, aby nikt nie miał nawet krótkiej chwili na nudę. Podczas gdy nurkowie będą odkrywać podwodny świat Adriatyku, ich „drugie połówki” będą się równie świetnie bawić na lądzie bądź na jachcie.

Plan rejsu zakłada naprzemiennie jeden dzień nurkowania, jeden dzień żeglugi. Będzie zatem czas na wspólne zwiedzanie, odkrywanie wspaniałej historii i kultury Chorwacji, będzie czas na bliższe poznanie chorwackiej kuchni i cudowne wieczory przy lokalnym winie.

Podczas „nurkowego dnia” planowane są aż cztery nurkowania. Wcześnie rano nurkowie zabierani są do dwóch interesujących miejsc, a po powrocie do bazy krótka przerwa i ponowna wyprawa do kolejnych dwóch miejsc. Istnieje także możliwość fascynującego nocnego nurkowania.

Miejsca do nurkowania zostaną dobrane w taki sposób, aby z wycieczki mogli skorzystać wszyscy – zarówno doświadczeni nurkowie, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z tym niezwykłym sportem.

Jaki jest plan?


Już na wstępie warto zaznaczyć, iż trasa rejsu nurkowego jest tak naprawdę propozycją, którą będzie można modyfikować wedle potrzeb uczestników wycieczki. Niemniej, przygoda z jachtem i nurkowaniem rozpoczyna się w marinie Yacht Club Seget w Seget Donji. Pierwszy dzień to czas na przejęcie jachtu, zapoznanie z załogą, rozpakowanie bagaży i inne kwestie organizacyjne. Wieczorem zaś będzie można poznać okolicę oraz delektować się w przyjemnej atmosferze lokalnym winem w jednej z wielu tawern i knajpek.

Następnego dnia, skoro świt, można popłynąć na wyspę Hvar. Tam też, w miejscowości Stari Grad, czekać będzie załoga polskiej bazy nurkowej. Miłośnicy nurkowania wyruszą z zawodowcami pod wodę, zaś pozostali ustalą plan działania na najbliższy czas. I tutaj jest duża dowolność – będzie można oddać się plażowaniu i morskim kąpielom czy zwiedzaniu malowniczej wyspy przykładowo na skuterach. Propozycją wartą rozważenia jest zwiedzanie zamku na wyspie.

W kolejne dni LobSter proponuje odwiedzić wyspę Vis, gdzie znajduje się następna polska baza nurkowa, w miejscowości Vis. Ponadto, można zajrzeć na wyspę Murter, do miejscowości Jezera z kolejną bazą.

Podwodny świat Adriatyku


Ów podwodny świat jest wyjątkowo bogaty i różnorodny, co czyni go szczególnie atrakcyjnym dla wszystkich wielbicieli nurkowania. Warto przyjrzeć się mu nieco bliżej, aby poznać przedsmak tego, co czeka nas na miejscu!

Miejsca nurkowe, które dostępne są w pobliżu wyspy Hvar, charakteryzuje duża różnorodność jeśli chodzi o rzeźbę terenu. Liczne iglice, tunele i groty, a także pionowe ściany i wraki kutrów rybackich. W pobliżu Kabal, poza wyjątkowymi formacjami skalnymi, podziwiać można między innymi drapieżne skorpeny, pomarańczowe krewetki i langusty.

W pobliżu Hvarskiego kanału (trochę ponad pół godziny od bazy) podziwiać można przykładowo kolonie korali. Innym ciekawym miejscem znajdującym się nieopodal jest Lanterna z bajecznymi pomarańczowymi gorgoniami. W miejscu zwanym Travna można zaś spotkać nawet rekina psiego. To zaledwie kilka z bardzo wielu fascynujących podwodnych zakątków w pobliżu wyspy.

Równie interesującą faunę, florę, a także wraki i formacje skalne można znaleźć w pobliżu Vis. Łącznie znajduje się tam kilkadziesiąt imponujących miejsc do nurkowania. Nieopodal portu Vis, na wyspie Host znajduje się stanowisko archeologiczne. Trochę dalej od portu spoczywa wrak holownika Ursus. Inne ciekawe wraki w okolicy to wrak parowca Brioni, który zatonął w 1930 roku, wrak XVIII-wiecznego żaglowca czy samolotu B-24 Liberator. Wśród cenionych miejsc do nurkowania należy wymienić także Zieloną Grotę oraz Błękitną Grotę.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988