TYP: a1

Pierwszy od 40 lat uczeń szkutnictwa

poniedziałek, 12 września 2016
Z mediów/Radio Szczecin
Czy istnieje szansa, że odrodzi się zawód szkutnika? Pojawiła się iskierka nadziei – w Goleniowie, w tamtejszym Zespole Szkół rozpoczął naukę pierwszy od kilkudziesięciu lat uczeń tego zawodu.

żaglówki
Fot. Monika Frenkiel


Ostatni raz na szkutnika w Polsce szkoły kształciły 40 lat temu. Potem uznano zawód za wymarły i skreślono go z listy kwalifikacji zawodowych. Teraz ponownie wpisano go na listę - dzięki szkole i firmie jachtowej, goleniowskiemu producentowi żaglówek. Obie instytucje postanowiły zacząć kształcenie specjalistów od budowy i napraw jachtów.

17-letni Paweł Piperek z Goleniowa to jedyny uczeń klasy szkutniczej. Jak twierdzi w rozmowie z Radiem Szczecin, zaciekawiło go to, że szkutnictwo uznano za zawód wymarły. - Laminowanie i podobne rzeczy to jest coś, co nieczęsto jest używane. Więc, jeśli będę miał doświadczenie z tymi materiałami, to nie będę miał problemów żeby znaleźć dobrą pracę - tłumaczy w Radio Szczecin Piperek.

Dlaczego chętny do kształcenia się w zawodzie szkutnika jest tylko jeden? Bo szkutnik do wykazu zawodów, które mogą być kształcone w szkole, wszedł dopiero w wakacje. Jednak zarówno liczba, jak i jakość polskich stoczni jachtowych wskazuje, że zawód ten może zyskiwać na popularności.

Lekcje przedmiotów szkolnych przyszły szkutnik odbywa w szkole. Zawodu uczy się w hali producenta luksusowych jachtów - Technologie Tworzyw Sztucznych. Jak tłumaczy Wojciech Sekulski, dyrektor personalny firmy, na rynku nie było i nie ma takich fachowców. Cały trud szkolenia ludzi spoczywa na nas. Wszyscy uczą się od podstaw, tutaj poznają tajniki laminowania - wyjaśnia Sekulski. Najpierw trzeba podpisać umowę z firmą, potem podanie ucznia trafia do szkoły. Na koniec trzyletniej nauki odbywa się egzamin zawodowy. Można go zdawać przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną lub Cechem Rzemiosł.

Ostatni mistrz w zawodzie szkutnik w Szczecinie zmarł cztery lata temu.

Tagi: szkutnictwo, stocznia, Goleniów, rzemiosło
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872