TYP: a1

Stocznia jest kobietą

czwartek, 10 marca 2016
Redakcja/MF
Stocznia Gdańska z niezwykłej perspektywy. Zwiedzający dawne tereny Stoczni Gdańskiej mogą skorzystać ze specjalnej mobilnej aplikacji opartej na relacjach kobiet zatrudnionych niegdyś w zakładzie. Użytkownicy aplikacji poznają stocznię m.in. dzięki wspomnieniom pracownic administracji, żłobka i traserni.


Dzięki nawigacji GPS i interaktywnej mapie aplikacja prowadzi użytkowników po 21 punktach na terenach postoczniowych. Na trasie znajdują się m.in. historyczna brama nr 2, Sala BHP, budynki stoczniowej dyrekcji, dawnych warsztatów szkolnych, pochylnie, miejsca po nieistniejącym szpitalu, stołówce, żłobku i domu kultury a także hale produkcyjne - miejsca ważne dla funkcjonowania stoczni, ale też dla pracujących w niej kobiet.

Trasa ma 21 punktów - to nawiązanie do 21 postulatów sierpniowych. W każdym użytkownicy aplikacji mogli posłuchać opowieści dawnych pracownic stoczni dotyczących danego miejsca czy obiektu. Aplikacja dostarcza też podstawowych informacje o danym budynku oraz zdjęcia, dzięki którym można obejrzeć nieistniejące już budynki czy konkretne miejsce w przeszłości. Znajdziemy w aplikacji również dział historyczny, dzięki któremu poznamy rolę kobiet w gdańskich stoczniach począwszy od połowy XIX wieku.

Premiera polskojęzycznej wersji aplikacji na platformę Android odbyła się 8 marca. Całość dostosowano do potrzeb osób niedowidzących. Pod koniec marca powstanie wersja iOS oraz tłumaczenie angielskie.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871