TYP: a1

Technologia w walce z kłusownikami

poniedziałek, 20 lutego 2017
Z mediów/PAP

Przeciwdziałanie kłusownictwu w okolicach Szczecinka ma być znacznie łatwiejsze. Tamtejsza Straż Rybacka testuje drona, dzięki któremu zatrzymywanie tych, którzy parają się nielegalnym połowem będzie znacznie łatwiejsze.

[t][/t] [s]By Jacek Halicki - Praca własna, CC BY-SA 4.0, Wikipedia[/s]

Jak powiedział PAP Maciej biały, komendant Państwowej Straży Rybackiej w Szczecinku, dron pozwoli udokumentować, że dana osoba łowiła ryby – maszyna bowiem podlatuje na miejsce, robi zdjęcia i filmy i przekazuje je on-line.  "Strażnik, który nim operuje na bieżąco informuje kolegów, co dana osoba robi, czy podnosi sieci, czy łowi np. na niedozwoloną liczbę wędek itd. Wtedy do akcji mogą wejść strażnicy" – mówi komendant.

Testowana maszyna wyposażona jest m.in. w kamerę full HD. W przyszłości strażnicy chcieliby zaopatrzyć drona także w skaner z termowizją, co umożliwi działania w nocy (a takich straż prowadzi dużo). Testy mają sprawdzić przydatność maszyny, np. czy dron może startować z używanej przez strażników łodzi.

Przy użyciu drona udało się już zatrzymać wędkarza, który łowił bez uprawnień. "Maszyna nakręciła film łowiącemu mężczyźnie. Strażnicy, którzy weszli do akcji, usłyszeli od niego, że to nie on łowił ryby. To zdarza się bardzo często w takich przypadkach. Przywołaliśmy drona, sprawa się wyjaśniła i zakończyła mandatem" - powiedział Biały. Strażnicy muszą złapać kłusownika na gorącym uczynku, a z filmami czy zdjęciami z drona się nie dyskutuje.

Po zakończeniu testów zapadnie ostateczna decyzja o zakupie drona.

 

Tagi: dron, straż rybacka, kłusownictwo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620