TYP: a1

Wyspa Wielkanocna

niedziela, 5 kwietnia 2015
Jan Morys
Należąca do Chile Wyspa Wielkanocna, położona jest w południowej części Oceanu Spokojnego. Jest to jeden z najmłodszych, a także najbardziej odizolowanych, zamieszkałych obszarów świata. Zajmującą 163 km² powierzchnię wyspy, zamieszkuje 5035 mieszkańców. Stolicą Wyspy Wielkanocnej - a przy tym jedynym miastem na niej położonym - jest Hanga Roa.


fot. Rivi, Wikipedia

Wyspa Wielkanocna znana jest głównie z 887 ogromnych, kamiennych posągów, przedstawiających ludzkie głowy. Historia powstania Moai - bo tak nazywają je tubylcy - pozostaje niewyjaśnioną do dziś zagadką. Podobnie jest zresztą z datą zasiedlenia wyspy przez tubylców. Wiemy jedynie, że została ona odkryta w niedzielę wielkanocną, 5 kwietnia 1722 roku, przez Holendra Jacoba Roggeveena. Od tego czasu, Wyspa Wielkanocna stała się głównie źródłem niewolników. Proceder ten trwał do drugiej połowy XIX wieku, kiedy terytorium wyspy przyłączono do Chile. Obecnie, główny dochód Wyspy Wielkanocnej stanowi turystyka, która zapewnia jej mieszkańcom przychód w wysokości 15 milionów dolarów rocznie.

Do brzegów Wyspy Wielkanocnej przybija około 30 jachtów rocznie. Na zachodnim wybrzeżu wyspy znajduje się niewielki port Hanga Piko, jednak dostęp do niego jest trudny - zwłaszcza bez pomocy lokalnego pilota. Skorzystanie z jego usług kosztuje około 100 dolarów. W okresie od października do kwietnia, wokół wyspy panują wiatry południowo-wschodnie. W pozostałej części roku dominuje wiatr zachodni - przynosząc zimną, deszczową pogodę.
Tagi: Wyspa Wielkanocna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871