TYP: a1

#CiekawiNauki w Spichlerzach na Ołowiance

czwartek, 18 kwietnia 2019
Informacja prasowa

Jak prezentuje się dron do inspekcji statków, co wpływa na efektywność pracy silników hybrydowych i jak produkowane były niemieckie okręty podwodne w czasie II wojny światowej. Wraz z organizatorem głównym cyklu, Politechniką Otwartą zapraszamy na trzecie spotkanie z serii #CiekawiNauki. Jednym z prelegentów będzie zastępca dyrektora ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Morskiego, dr Marcin Westphal.


W czwartek 25 kwietnia 2019 roku, o godz. 18.00, w sali konferencyjnej Spichlerzy na Ołowiance, przyjrzymy się bliżej rozwiązaniom stosowanym w przemyśle morskim, które unowocześniają transport i turystykę morską, upowszechniają zastosowanie sztucznej inteligencji oraz rozwiązań ekologicznych, a także wpływają istotnie na rynek pracy.

Profesor Lech Rowiński z Politechniki Gdańskiej zaprezentuje najnowsze rozwiązania w zakresie turystyki morskiej na małych i dużych głębokościach. Opowie również o innowacjach w morskim przemyśle wydobywczym. Inacio Golebski z norweskiej grupy DNV GL przedstawi nowoczesne rozwiązania stosowane w przemyśle morskim: zobaczymy na żywo drona do inspekcji statków – rozwiązanie, które Polacy zastosowali jako pierwsi na świecie. Piotr Kabaciński z firmy Wartsila opowie o rozwiązaniach zwiększających efektywność i bezpieczeństwo pracy silników hybrydowych, napędów elektrycznych czy systemy zdalnego sterowania.

Dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku opowie o technologii produkcji niemieckich okrętów podwodnych typu XXI w latach 1943-1945 oraz o tym, jak powojenne jednostki podwodne czerpały z wojennych technologii.

Na spotkanie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane, w tym studentów kierunków morskich, pracowników naukowych, osoby zatrudnione w przemyśle morskim i związane z branżą IT, a także pasjonatów historii okrętownictwa.

Wstęp na spotkanie jest wolny, liczba miejsc ograniczona.
Zapisy: bilety.pg.edu.pl/event/ciekawi-nauki
UWAGA: wejście na spotkanie tylko za okazaniem bezpłatnych biletów otrzymanych w wyniku dokonania rezerwacji. Bilet można wydrukować lub okazać na ekranie urządzenia mobilnego.
Wydarzenie na Facebooku: TUTAJ

 

prof. Lech Rowiński – specjalista w dziedzinie okrętownictwa i technik głębinowych. Kierownik Katedry Projektowania Okrętów i Robotyki Podwodnej na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Doktor habilitowany. Zrealizował wiele projektów dla organizacji cywilnych i wojskowych w Polsce i za granicą. Za działalność naukowo-badawczą otrzymał kilkanaście nagród m.in. nagrodę MNiSW. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju".


Inacio Golebski – Wiceprezes Zarządu w DNV GL POLSKA oraz Dyrektor Klasyfikacji DNV GL. Urodzony w Sao Paulo w Brazylii. Absolwent Politechniki Gdańskiej, Wydziału Budowy Okrętów. Karierę rozpoczął w Det Norske Veritas AS w Norwegii. Od 1985 roku pracował dla DNV, kolejno w Rio de Janeiro, Dubaju, Hamburgu i Singapurze. Pełnił m.in. obowiązki inspektora technicznego w nadzorach klasyfikacyjnych, nadzorował remonty tankowców. Pełni funkcje Członka Polskiego Związku Zarządców Statków (Polish Ship Managers Association) oraz Członka Rady FORUM OKRĘTOWEGO.

Piotr Kabaciński – Manager ds. sprzedaży Wartsila Finland, odpowiedzialny za rynek w Polsce. Absolwent Akademii Morskiego w Gdyni (obecnie: Uniwersytet Morski), kierunku Eksploatacja siłowni okrętowych. Karierę zawodową w branży rozpoczął w Stoczni Gdynia. Pracuje w firmie Wartsila od 13 lat. Zarządzał projektami realizowanymi w Finlandii, Chorwacji, Singapurze i Niemczech. Przez ostatnie lata prowadził działania sprzedażowe na terenie Ameryki Południowej.

Marcin Westphal – historyk i archiwista, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wieloletni pracownik Archiwum Państwowego w Gdańsku i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Obecnie pełni funkcję Zastępcy Dyrektora ds. merytorycznych w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Autor książki "Walka o panowanie w głębinach. Historia powstania U-Boota typu XXI", współautor książki "Śladami ludzi morza. Jan Stankiewicz – kapitan żeglugi wielkiej". W sferze jego zainteresowań badawczych znajdują się m.in. działania wojenne na morzach i oceanach w okresie II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem roli niemieckiej broni podwodnej.

Tagi: przemysł morski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872