TYP: a1

7 Cudów Mazur na półmetku - kampania w najbliższą sobotę opanuje Mikołajki

środa, 23 lipca 2014
Informacja prasowa | Maciej Kołtoński
26 lipca Wioska Żeglarska w Mikołajkach przywita kolejnych pretendentów do Żeglarskiego Grand Prix 7 Cudów Mazur. Tym samym samorządowa kampania promująca walory turystyczne Mazur wkroczy w drugi etap. Regaty eliminacyjne rozpoczną się o godzinie 10.00. Jachty wystartują w klasie open, w której przewidziano dodatkową klasyfikację dla jednostek Delphia Yachts. Po sukcesie frekwencyjnym regat w Mrągowie oczekiwana jest duża liczba zgłoszeń. Turyści odwiedzą strefę kibica, w której jak zwykle nie zabraknie licznych atrakcji żeglarskich oraz sportowych. Gościem honorowym mikołajskich regat będzie brązowy medalista olimpijski, windsurfer Przemysław Miarczyński. Całości wydarzenia towarzyszyć będzie Festiwal Szantowy.

7 Cudów Mazur

Regaty na jeziorze Mikołajskim będą już czwartymi biegami eliminacyjnymi Żeglarskiego Grand Prix 7 Cudów Mazur. Do tej pory frekwencja żeglarska nie zawiodła. W zeszłą niedzielę na Jeziorze Czos w Mrągowie wystartowało 25 jednostek, co zaskoczyło nawet samych organizatorów regat. Ze względu na sam środek sezonu, Festiwal Szantowy oraz oblężenie Mikołajek przez żeglarzy, frekwencja sobotnich regat będzie najprawdopodobniej jeszcze większa.

W programie imprezy przewidziano spotkanie z Przemysławem Miarczyńskim, brązowym medalistą olimpijskim z Londynu oraz wielokrotnym medalistą mistrzostw świata. Zawodnik windsurfingowej klasy RS:X przygotowuje się obecnie do mistrzostw olimpijskich w Rio, a swoją dobrą formę potwierdził ostatnio podczas mistrzostw Europy.

Dla najmłodszych

W imprezowej strefie kibica stanie cieszący się popularnością Energobus, w którym dowiedzieć się będzie można wiele na temat energii odnawialnej i przewodnictwa. Cała ekspozycja oparta jest tu na zasadzie: „dotknij, aby zrozumieć”. Swoją wiedzę poszerzyć będzie też można o zagadnienia proekologiczne. O edukację w tej materii zadba partner kampanii, Fundacja Nasza Ziemia, która między innymi zbierać będzie dane do tak zwanej Eko-sondy badającej postawy i wiedzę ekologiczną mazurskich turystów. Integralną częścią strefy będzie tor przeszkód dla dziecięcych rowerków biegowych.

Atrakcje dla aktywnych

Z pewnością nie będą się też nudziły osoby preferujące wypoczynek aktywny. Oprócz darmowych rejsów najnowszymi jachtami firmy Delphia, w strefie wypróbować będzie można deski do paddlingu, czyli połączenia surfowania z wioślarstwem, które okazuje się być jedną z najskuteczniejszych form dbania o zdrowie fizyczne. Turyści znajdą także stanowisko firmy Teslaboards z deskorolkami o napędzie elektrycznym. Tym razem firma postanowiła odwiedzić Mikołajki swoją 12-metrową barką, która specjalnie na to wydarzenie przypłynęła na Mazury Narwią i Pisą z Zalewu Zegrzyńskiego. Wśród atrakcji wodnych znajdzie się również Solemaran, czyli trzyosobowy katamaran o napędzie elektrycznym zasilanym energią słoneczną. Na koniec regat przewidziano akcję „Wszyscy na Mikołajskie!”. Będzie to próba zgromadzenia na jeziorze jak największej ilości jachtów w jednym momencie.

7 Cudów Mazur na półmetku

Cykl imprez wakacyjnych 7 Cudów Mazur znalazł się już na półmetku. Ostatnia, niedzielna impreza w Mrągowie przyciągnęła dużą liczbę odwiedzających. Popularnością cieszyły się między innymi zajęcia z zumby i pokazy ratownicze, w trakcie których goście przypominali sobie ilość uciśnięć klatki piersiowej podczas resuscytacji oraz dowiadywali się, jak zachować się w sytuacji wypadku.

W basenie portowym mrągowskiej Ekomariny dokonano celowego zatopienia dwóch jachtów Optimist. Ideą tego działania było sprawdzenie możliwej ilości ich załogantów. Ze względu na ogólną atmosferę zabawy, badanie należy określić, jako odrobinę niemiarodajne. Do ryńskich regat finałowych z Mrągowa zakwalifikowała się zwycięska załoga Aleksandra Fereńca i Dariusza Lubaka.

Regaty eliminacyjne 7 Cudów Mazur odbędą się jeszcze w Mikołajkach (26 lipca), Rucianem-Nidzie (2 sierpnia) oraz w Rynie (23 lipca). W ostatnim mieście przeprowadzony zostanie również bieg finałowy, będący zawodami sześciu najlepszych załóg poprzednich regat.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912