TYP: a1

Bałtyckie regaty śladem pionierów polskiego żeglarstwa morskiego - SailBook Cup 2014

środa, 7 maja 2014
Informacja prasowa

SB Cup19 lipca w samo południe rozpoczną się najdłuższe regaty na Bałtyku – SailBook Cup 2014. Kilkanaście jachtów wyruszy na trasę, na której osiemdziesiąt lat temu ścigał się generał Mariusz Zaruski.


Latem 1934 roku z Gdyni do Visby na Gotlandii wyruszyło sześć jachtów. Były to pierwsze w historii polskiego żeglarstwa regaty na tak długiej trasie. Wzięli w nich udział najlepsi polscy żeglarze, w tym gen. Zaruski na s/y Temida I. "Dziwne to były regaty. Bez nagród, pompy, reprezentacji, prezesowskich mów, publiczności. Ot, skromna uroczystość domowa, żeglarzy, którzy nie po puchary i żetony, a dla własnej satysfakcji ruszają na bezkrwawe boje." - napisał w swojej relacji z wyścigu dziennikarz "Sportu Wodnego".

Regaty SailBook Cup 2014 podobne są do tych sprzed osiemdziesięciu lat, zarówno w charakterze, jak i długości. Na trasie z Trójmiasta, dookoła Gotlandii (z postojem w Visby), ścigać się będzie kilkanaście jednostek. Ich załogi będą miały do pokonania około 600 mil morskich. "SailBook Cup odbędzie się już po raz czwarty, a tegoroczna edycja regat będzie hołdem złożonym pionierom polskiego żeglarstwa morskiego." – wyjaśnia Jacek Zieliński, pomysłodawca i organizator regat. – "Z tej okazji chcemy nadać im szczególny wymiar. I tak np. od tego roku przechodnią nagrodą główną w klasie ORC będzie autentyczny srebrny puchar z lat trzydziestych ubiegłego wieku! "

SailBook Cup 2014 – informacje organizacyjne


Regaty SailBook Cup 2014 odbędą się w dniach 19-27 lipca 2014 r. na trasie Trójmiasto-Visby-Trójmiasto, z okrążeniem wyspy Gotska Sandön prawą burtą. Rywalizacja odbywać się będzie w trzech grupach: ORC, KWR oraz Open. Oprócz klasyfikacji generalnej w poszczególnych grupach, każdy z etapów podliczany będzie również oddzielnie, dając możliwość uczestnictwa jachtom zagranicznym. Regaty SailBook Cup zaliczane są do klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego jako regaty morskie, które są premiowane dodatkowymi punktami.

Śledzenie postępów jachtów będzie możliwe dzięki najnowszej technologii światowego lidera trackingu YelowBrick.

Zgłoszenia do regat można dokonać na stronie internetowej sailbookcup.pl/pl/zgloszenia, e-mailem: regaty@sailbook.pl oraz w Biurze Regat. Do regat nie ma wpisowego. Termin zgłoszeń upływa 15 czerwca. Jest możliwość zgłoszenia się później, jednak jachty zgłoszone po tym terminie nie zostaną objęte trackingiem.

Wszelkie informacje na temat regat oraz dokumenty związane z wyścigiem znajdują się na oficjalnej stronie regat: www.sailbookcup.pl.

Organizatorem regat jest portal internetowy SailBook.pl, a współorganizatorem Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski. Regaty odbędą się dzięki wsparciu firm Aero-Vaereft, Voith, Work Service, Navinord, Navcomm, Ocean Sails oraz Henri Lloyd.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912