TYP: a1

Chrzest gdańskiego żaglowca

środa, 5 października 2011
Informacja prasowa
8 października w Gdańsku odbędzie się uroczystość nadania imienia jednostce s/y Kapitan Borchardt. Chrztu, zgodnie z ceremoniałem morskim, dokona Matka Chrzestna żaglowca – Anna Wypych-Namiotko, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Armator otrzyma z rąk Pawła Adamowicza, prezydenta miasta, flagę Gdańska.

Tym samym s/y Kapitan Borchardt dołączy do innych znakomitych jednostek pływających pod gdańską banderą, m.in. „Antiki”, „Bryzy H” czy wkrótce „Generała Zaruskiego” /będzie pełnił rolę jednostki flagowej Miasta Gdańska/ i będzie promował nasze miasto w portach zagranicznych oraz podczas międzynarodowych i gdańskich imprez żeglarskich. Będzie działał na rzecz edukacji i tradycji morskiej, organizując rejsy dla dzieci i młodzieży z gdańskich szkół.

Data uroczystości: 8 października 2011 roku
Godzina: 13.00
Miejsce: nabrzeże Targu Rybnego na wysokości Hotelu Hilton – na pokładzie s/y Kapitan Bochardt

S/y Kapitan Borchardt to nowy, a jednocześnie najstarszy polski żaglowiec. Trzymasztowy szkuner gaflowy został wybudowany w Holandii w 1918 roku jako oceaniczny statek towarowy. Dla kraju był to rok niezwykle ważny. Polska po 123 latach odzyskała dostęp do morza. Rozpoczęły się prace nad odtworzeniem floty morskiej i edukacją przyszłych kadr „wilków morskich”. Powstała pierwsza szkoła morska w Tczewie. Pojawił się tam m.in. Karol Olgierd Borchardt, późniejszy kapitan i propagator tradycji morskiej, człowiek legenda, powszechnie znany z twórczości literackiej – autor m.in. książki „Znaczy kapitan”.

Dla uhonorowania jego postaci i idei popularyzacji tradycji oraz zwyczajów morskich, postanowiono ochrzcić żaglowiec, który dotąd pływał jako „Nora”, „Harlingen”, „Moewe”, „Vadder”, „Gerrit”, „In Spe”, „Utskar” czy ostatnio „Najaden”, imieniem „Kapitan Borchardt”.

Przebudowany w 1989 roku żaglowiec dysponuje dwoma kabinami dwuosobowymi, siedmioma kabinami trzyosobowymi oraz czterema kabinami czteroosobowymi. Wszystkie posiadają klimatyzację oraz łazienkę z natryskiem i toaletą. Tym samym łączy w sobie niepowtarzalną atmosferę historycznego żaglowca z komfortowymi warunkami, w których można przeżyć żeglarską przygodę. Będzie to czwarty z ogólnodostępnych żaglowców w Polsce (Dar Młodzieży i Iskra służą szkołom, dla młodzieży i dorosłych żeglarzy dostępne były do tej pory Chopin, Pogoria i Zawisza Czarny)

Dane techniczne

Typ: szkuner trzymasztowy
Materiał: stal
Długość całkowita: 45 m
Długość pokładu: 33,84 m
Szerokość: 7,02 m
Zanurzenie: 3,21 m
Wyporność: 173 tony
Żagle: 10 żagli o pow. 600 m2
Silnik: Caterpillar 3406B, 350 HP
Ilość miejsc: 49 (w tym 8 dla załogi zawodowej)
Kabiny: 2 dwuosobowe, 7 trzyosobowych, 4 czteroosobowe,
5 dla załogi

Kontakt

Jerzy Pusiak
Tel. 602 249 372
Biuro Armatorskie Kapitan Borchardt
ul. Cieszkowskiego 1/3 lok. 1
tel./fax: 22 839 81 58
www.kapitanborchardt.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872