W piątek 19 lipca o godzinie 12 w Alei Żeglarstwa Polskiego w gdyńskiej marinie odsłonięta zostanie tablica Czesława Marchaja, wybitnego teoretyka żeglowania. Zapraszamy wszystkich do udziału.
Prof. Czesław Marchaj (1918-2015) był specjalistą w dziedzinie aero- i hydrodynamiki, świetnym żeglarzem regatowym, pływającym w klasie Finn oraz działaczem żeglarskim. Na jego książkach, zwłaszcza rewolucyjnej „Teorii żeglowania”, wychowały się pokolenia wodniaków.
Więcej o Czesławie Marchaju można znaleźć w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.
W piątek 19 lipca rodzina, przyjaciele i żeglarze będą mieli okazję oddać cześć Czesławowi Marchajowi. O godzinie 12 w Alei Żeglarstwa Polskiego, na falochronie południowym gdyńskiej mariny, odsłonięta zostanie tablica jemu poświęcona. Uroczystość poprowadzi Waldemar Heflich, redaktor naczelny magazynu „Żagle”, którego wieloletnim korespondentem (od 1965 roku) był Czesław Marchaj.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości uczestnicy przejdą do siedziby PoZŻ na spotkanie żeglarskie. Będzie ono okazją m.in. do obejrzenia wystawy dzieł marynistycznych "Uskrzydlone marzenia" Jerzego J. Tyszki.
Uroczystość odbędzie się w ramach obchodów 95-lecia powstania Polskiego Związku Żeglarskiego.
Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego, Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza i Aleksandra Bereśniewicza.
Tagi: Aleja Żeglarstwa Polskiego, Czesław Marchaj, żeglarz