TYP: a1

Energa Sailing Cup odkrywa kolejne żeglarskie talenty

środa, 12 sierpnia 2015
Informacja prasowa
Najlepsi w Polsce żeglarze w klasie Optimist w ostatni weekend walczyli w Sopocie o mistrzostwo regat Energa Sailing Cup. W kulminacyjny punkcie trzeciej edycji największego w Polsce, kompleksowego projektu żeglarskiego towarzyszyli im utytułowani reprezentanci Polski, kadrowicze Energa Sailing Team Poland. Żeglarskie święto wzbogaciła parada jachtów, a muzycznych emocji dostarczył Mrozu.

Finał Energa Sailing Cup

W programie Energa Sailing obejmującym bezpłatną edukację żeglarską, cykl regat i doposażanie klubów w sprzęt sportowy, wzięło do tej pory udział ponad 3 tysiące dzieci. W tym roku droga do sopockiego finału Energa Sailing Cup nie była łatwa. Na starcie kolejnej edycji stanęło blisko 130 uczestników z całej Polski. Podczas cyklu regat w Pucku, Gdyni, Dziwnowie, Giżycku i Poznaniu, walczyli o punkty w klasyfikacji generalnej i awans do wielkiego finału, w którym udział wziąć może tylko 40 najlepszych żeglarzy.

Zawodnicy rywalizujący na wodach Zatoki Gdańskiej zarówno w sobotę, jak i niedzielę długo czekali na sprzyjające warunki. Te ostatecznie nie zawiodły. Wiatr, który przybrał na sile wczesnym popołudniem pozwolił na rozegranie wszystkich zaplanowanych wyścigów. Najlepszy w regatach w Sopocie był Patryk Kosmalski z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Miejsce drugie i trzecie zajęli kolejno Michał Krasodomski i Sławomir Kapałka, obaj reprezentujący barwy Yachtklubu Polskiego Gdynia. Pierwsza trójka klasyfikacji generalnej Energa Sailing Cup 2015 to natomiast Jakub Gołębiowski z Miejskiego Ośrodka Sportowego w Iławie, Wiktor Kamiński z YKP Gdynia i Filip Szmit z Uczniowskiego Klubu Żeglarstwa Regatowego Niegocin Giżycko. Wszyscy oni zostali stypendystami Energa Sailing. Łącznie 14 najlepszych młodych żeglarzy otrzymało finansowe wsparcie na zakup sprzętu, dzięki któremu będą mogli rozwijać swoje kariery sportowe.

Zmagania młodych zawodników obserwowali sportowcy Energa Sailing Team Poland, przedstawiciele Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego, którzy patronują od początku programowi edukacji żeglarskiej.

- Zawody Optimist to dla żeglarskiej młodzieży pierwsza okazja do poważnego ścigania się z rówieśnikami. Podczas Energa Sailing Cup mogliśmy oglądać reprezentantów Polski w tej klasie. Już teraz kilkoro z nich może pochwalić się międzynarodowymi sukcesami, w tym medalami Mistrzostw Europy – skomentował Piotr Myszka, Mistrz Świata w windsurfingowej klasie RS-X z 2010 roku.

- Żeglarstwo w Polsce jest coraz silniejszą dyscypliną, co udowadniają kolejne zdobywane przez Polaków trofea. Wszystko zaczyna się jednak od nauki młodzieży, zdobywania sportowego doświadczenia i rywalizacji z rówieśnikami. Dla najlepszych udział w programie Energa Sailing to także szansa na rozwój kariery sportowej dzięki systemowi wsparcia rozwoju młodych talentów - dodał Przemysław Miarczyński, brązowy medalista olimpijski z Londynu.

Z zawodnikami Kadry Narodowej Energa Sailing Team Poland w weekend mogli się spotkać także kibice. W żeglarskim miasteczku przy Placu Zdrojowym przygotowano szereg zabaw i animacji dla najmłodszych, m.in.: wiązanie węzłów marynarskich na czas czy też walka na pirackich statkach.

- Już po raz trzeci w Sopocie obchodziliśmy prawdziwe żeglarskie święto. - powiedział Maciej Ruwiński z Grupy Energa – Kibicom i zawodnikom nie brakowało emocji, bo oprócz zawodów można było obejrzeć żeglarskie animacje, paradę jachtów i bawić się na pełnym energii koncercie. Cieszymy się, że możemy w ten sposób zachęcać do uprawiania żeglarstwa szczególnie dzieci i młodzież - ­dodał.

Uroczystość wręczenia nagród poprzedziła parada kilkudziesięciu jachtów, a wszystkim zgromadzonym przy molo w Sopocie muzycznych emocji dostarczył Mrozu.

Bezpłatne zajęcia i nowoczesny sprzęt ułatwiają dzieciom start w żeglarstwie


Cykl regat Energa Sailing Cup to tylko jedno z wielu działań Grupy Energa, które ma na celu wspieranie i promocję żeglarstwa w Polsce. W ramach kompleksowego projektu, przy współpracy z PZŻ, już po raz trzeci uczniowie szkół podstawowych mogą brać udział w ogólnopolskim programie edukacji żeglarskiej w klasie Optimist i windsurfingu. Podczas wielomiesięcznego kursu odbywa się łącznie około 6000 godzin lekcji teoretycznych i zajęć na wodzie. W trzech edycjach projektu wzięło dotąd udział 3000 dzieci w wieku 7-9 lat (Optimist) i 9-11 lat (windsurfing).

Grupa Energa, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PZŻ finansują ponadto zakup sprzętu dla klubów w całym kraju. W ramach tej współpracy przekazano już 70 łodzi Optimist z kompletem wyposażenia, 20 desek windsurfingowych oraz, przy okazji inauguracji tegorocznego finału Energa Sailing Cup, 100 kompletów żagli, kamizelek i materiałów edukacyjnych.

Wsparciem sponsorskim Grupy Energa objęci są również reprezentanci Polski Energa Sailing Team Poland, przygotowujący się do startów w 2016 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Rio oraz na innych międzynarodowych imprezach.
Tagi: Energa Sailing
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871