TYP: a1

Huczne obchody rocznicy Latającego Holendra

poniedziałek, 9 stycznia 2017
Informacja prasowa/Jędrzej Szerle

Pokazy filmów, wspomnienia i grupowe zdjęcie pod "Błyskawicą" - tak wyglądał zlot twórców i uczestników „Latającego Holendra”, legendarnego programu telewizyjnemu poświęconemu wychowaniu morskiemu. Uroczystość odbyła się w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni równo 50 lat po emisji pierwszego odcinka.

50-lecie Latającego Holendra

Fot. Jędrzej Szerle

"Latający Holender" ukazywał się na antenie TVP w latach 1967-1993. Był najpopularniejszym programem morskim w historii polskiej telewizji. Jego twórcą był redaktor Bohdan Sienkiewicz.

W obchodach, które odbyły się 7 stycznia, wzięło udział około 80 osób - twórców i współpracowników programu, uczestników obozów żeglarskich organizowanych przez związane z nim „Bractwo Żelaznej Szekli” oraz zwykłych widzów, których program zachęcał do morskiej przygody.

- „Latający Holender” związany jest nie tylko z Gdynią, ale z całą Polską - mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. - Ten program od 1967 roku łączył ludzi, którzy w czwartki siadali przed telewizorami i marzyli o morzu. To była naprawdę edukacyjna audycja.

Zlot "Latającego Holendra"

Fot. Jędrzej Szerle

Choć w tworzenie „Latającego Holendra” zaangażowane było wiele osób, to najwięcej zasłużonej uwagi skupiał organizator zlotu, redaktor Bohdan Sienkiewicz, któremu odśpiewano gromkie „sto lat”. Wiele podziękowań i miłych słów skierowanych było także do Iwony Sienkiewicz, żony Bohdana, która była dobrym duchem „Latającego Holendra”.

- Trochę nie miałam wyboru, bo Bohdan po prostu przynosił do domu całe worki poczty, którą trzeba było otworzyć i odnotować w kartotece - śmieje się Iwona Sienkiewicz. - Trzeba przyznać, że listy od młodzieży były naprawdę wzruszające, a ich zainteresowanie żeglarstwem autentyczne. Z przyjemnością się na nie odpisywało.

Wśród zgromadzonych gości zebrało się wielu zasłużonych ludzi morza - m.in. Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Andrzej Królikowski, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej i Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Czesław Dyrcz, były rektor Akademii Marynarki Wojennej i Henryk Śniegocki, prorektor Akademii Morskiej w Gdyni, oraz Marian Zembala, kardiochirurg i były minister zdrowia. Pół wieku programu świętował również Adam Jasser, założyciel „Bractwa Żelaznej Szekli”, który przez Ligę Morką i Rzeczną, został uhonorowany krzyżem „Pro Mari Nostro”.

Zlot "Latającego Holendra"

Fot. Jędrzej Szerle

- W 1971 roku pełniłem funkcję kierownika wyszkolenia żeglarskiego w Ośrodku Żeglarskim w Jastarni - wspomina Adam Jasser. - Rozpocząłem tam organizację rejsów morskich dla młodzieży z całego kraju, nie mającej przygotowania żeglarskiego. Podchwycił ten pomysł redaktor Bohdan Sienkiewicz z „Latającego Holendra”. I tak się zaczęło.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji na 50-lecie „Latającego Holendra” - uczestnicy otrzymali nowe wydanie książki Bohdana Sienkiewicza „Dokąd płynął Latający Holender?”, mieli okazję zobaczyć archiwalne materiały filmowe i zostali upamiętnieni na zdjęciu pod okrętem-muzeum "Błyskawica". Rocznicowe spotkanie uprzyjemniały wspomnienia i anegdoty opowiadane przez prowadzących - Aleksandra Goska i oczywiście Bohdana Sienkiewicza.

- Każdy z uczestników zlotu dokumentuje swoim życiem to, co najlepsze w wychowaniu morskim - mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. - „Latający Holender” był taką poradą na życie - jak wypłynąć, jak wrócić do portu i jak nauczyć się żyć. I za to chciałbym podziękować twórcom programu.

Ostatnim elementem zlotu było powołanie nowego stowarzyszenia - Kolegium Weteranów Latającego Holendra.

- Okazało się, że ci chłopcy z „Latającego Holendra”, choć często są już od wielu lat emerytami, w dalszym ciągu mile wspominają tamte czasy, kiedy pierwszy raz wybrali się na morze - mówi Bohdan Sienkiewicz.

Zlot 50-lecia „Latającego Holendra” zorganizowany został przez Bohdana Sienkiewicza przy wsparciu Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Zlot "Latającego Holendra"

Fot. Jędrzej Szerle

 

 

 

 

Tagi: Latający Holender, zlot, program, edukacja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642