TYP: a1

JachtFilm w Gdyni

piątek, 31 stycznia 2020
Informacja prasowa

Miłośników żagli i filmów zapraszamy już jutro, czyli 1 lutego do Gdyni na edycję JachtFilmu. Projekcje filmów będą się odbywały w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Na wszystkie pokazy wstęp wolny.

SOBOTA 1 LUTEGO - godz. 11.00 - 15.30

Pod gwiazdami Północy / Francja / 2008 / 52 minuty

Historia rodziny, która zamieszkała na niewielkim jachcie na skutej lodem zatoce u wybrzeży Spitsbergenu. France i Eric po latach żeglugi po najzimniejszych wodach świata postanowili osiedlić się w okolicach kręgu polarnego. Zaniepokojeni zaobserwowanymi zmianami klimatycznymi włączają się w międzynarodowy program Damokles, monitorując zmiany zachodzące w pokrywie lodowej Arktyki. Zamierzają spędzić w ten sposób pięć lat swojego życia. W takich warunkach przychodzi na świat córka Leonie, a ich życie nabiera całkowicie innego wymiaru.

 

Zagubieni / Australia / 2009 / 56 minut

Bohaterami filmu są młodzi  ludzie, którzy uczestniczą w swego rodzaju eksperymencie, przypominającym Big Borthera pod żaglami. Pomysłodawcą rejsu, głównym organizatorem i kapitanem jachtu Kijana był Jesse Martin, młody Australijczyk, pierwszy z „nastolatków”, którzy na przełomie wieku ruszyli w samotne wokółziemskie rejsy pod żaglami.

Kapitan / Polska / 2019 / 50 minut

Po filmie spotkanie z autorem Kryspinem Plutą

Blisko 80-letni, legendarny żeglarz – kpt. Krzysztof Baranowski nie wybiera się na żeglarską emeryturę. Chce zbudować nowy, potężny żaglowiec szkoleniowy, który służyć będzie przyszłym pokoleniom.  Najpierw jednak musi stoczyć samotny bój o fundusze, by ten żaglowiec marzeń mógł powstać.

Ta swoista, tym razem lądowa podróż Kapitana – od drzwi do drzwi, od spotkania do spotkania, jest pretekstem do przypomnienia historii Krzysztofa Baranowskiego, jednego z największych polskich żeglarzy (dwukrotnie opłynął świat w samotnych rejsach), pioniera edukacji morskiej. W 1980 r. doprowadził do budowy żaglowca szkoleniowego Pogoria, tworząc unikatową na skalę światową „Szkołę pod żaglami”, kształcącą młodzież podczas dalekomorskich rejsów. Obecnie Pogoria należy do prywatnego armatora, ale Kapitan ma projekt nowego żaglowca. Czy w nowej, rynkowej rzeczywistości, gdzie liczy się tylko zysk i walory komercyjne projektu, dokonania Kapitana mają jeszcze jakiekolwiek znaczenie?

 

 

SOBOTA 1 LUTEGO - godz. 17.00 - 20.30

Maiden / Wielka Brytania / 2018 / 97 minut

Ta historia sprawi, że nabierzecie wiatru w żagle, bo dziewczyny z „Maiden” mają wyjątkowy dar przekonywania, że w życiu da się pokonać wszelkie uprzedzenia i przesunąć każde granice. Trzymający w napięciu jak dreszczowiec, znakomity dokument Alexa Holmesa jest opowieścią o kobietach, które chciały całego życia. O ich determinacji, sile i marzeniach, których nie zatrzymała potężna fala niechęci.

W 1989 roku grupa upartych, odważnych, niezależnych dziewczyn stworzyła pierwszą w historii kobiecą załogę startującą w super prestiżowych i ekstremalnie niebezpiecznych regatach Whitbread Round the World Race. Zgromadziła je na jachcie „Maiden” Tracy Edwards: buntowniczka i uciekinierka z domu. „Dziewczyny na morzu to same problemy”. „Dziewczyny na statkach nadają się wyłącznie do kuchni” – słyszała od początku swojej wielkiej przygody z żeglowaniem. Walczyła więc nie tylko z groźnym żywiołem, ale także z lekceważeniem i pogardą. „Gdybym uwierzyła w to, co o mnie mówili, nigdy nie byłabym tu, gdzie jestem” – mówi po latach. „Nie chciałyśmy zwykłej pracy, tylko przygody!” – dodają jej koleżanki. Fascynujące biografie kobiet, które przetarły szlak kolejnym pokoleniom buntowniczek, z pewnością zainspirują współczesne poszukiwaczki przygód: dzielne córki i odważne matki.

 

Normalni kolesie / Polska / 2019 / 55 minut

Adam Hamerlik i Piotr Poprawski postanowili, że przepłyną Atlantyk. Na pięciometrowym, samodzielnie zbudowanym jachcie. Bez wsparcia z zewnątrz. Bez informacji pogodowych. Bez kontaktu z lądem. I pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby byli żeglarzami albo szkutnikami. Ale pomysł przepłynięcia ponad 3 tys. mil morskich zrodził się w głowach znajdujących się w średnim wieku pracowników warszawskich korporacji…

Film opowiada o niezwykłym pragnieniu dwóch żeglarzy-amatorów, którzy – znużeni rutyną i popychani miłością do wody – postanowili zrealizować przygodę życia. To niemal godzinna, relacjonowana z różnych perspektyw historia przygotowań Adama i Piotra do organizowanych pod koniec 2016 roku regat „Setką przez Atlantyk”. Historia naznaczona zmaganiami z warszawską codziennością, piękną bezinteresowną pomocą oraz traumą, która zmieniła tę wyprawę na zawsze.

 

 

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

ul. Zawiszy Czarnego 1B

81-374 Gdynia

 

Tagi: JachtFilm Festiwal
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 grudnia

W Adenie zwodowano polski statek "Dar Opola", który następnie pod dowództwem Kpt. Bolesława Kowalskiego wyszedł w rejs naukowy na Morze Czerwone.
poniedziałek, 21 grudnia 1959