TYP: a1

Jarosław Radzki i Zuzanna Rybicka mistrzami Europy w klasie DN, Tomasz Zakrzewski ze srebrem!

sobota, 26 stycznia 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Jarosław Radzki wywalczył złoty, a Tomasz Zakrzewski srebrny medal mistrzostw Europy w bojerowej klasie DN, które w dniach 23-25 stycznia odbyły się na jeziorze Śniardwy. Z kolei mistrzynią Europy w kategorii kobiet została Zuzanna Rybicka. Bazą regat były Mikołajki, a na starcie stanęło 119 zawodników z 17 krajów.
 

[t][/t] [s]Fot. Jacek Kwiatkowski[/s]

W piątek odbyły się ostatnie wyścigi mistrzostw Europy w bojerowej klasie DN. Tego dnia w gronie najlepszych zawodników, czyli w grupie A, udało się przeprowadzić trzy biegi. W regatach mogli brać udział także zawodnicy spoza Europy.

Bardzo dobrą żeglugę kontynuował Jarosław Radzki (KKS Warmia Olsztyn), który w pierwszym wyścigu dojechał do mety drugi, a w dwóch kolejnych zajął miejsca pierwsze oraz czwarte. Dzięki temu awansował z pozycji drugiej na pierwszą i został nowym mistrzem Europy. Polak z dnia na dzień poprawiał swoją lokatę w klasyfikacji generalnej, zaczął od miejsca trzeciego, następnie awansował na drugie i skończył na pierwszym. To jego pierwszy medal w karierze w międzynarodowej imprezie rangi mistrzowskiej i od razu złoty.

Świetnie spisał się także Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki), który dzięki miejscom pierwszemu, drugiemu i trzeciemu, przesunął się z pozycji piątej na drugą, zapewniając sobie srebrny medal mistrzostw Starego Kontynentu. Na najniższym stopniu podium stanął Estończyk Mihkel Kosk (miejsca 5., 4. i 1.).

W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze czterech Polaków. Na czwartej pozycji pozostał reprezentujący klub MKŻ Mikołajki Łukasz Zakrzewski (miejsca 3., 8. i 5.). Z kolei Michał Burczyński (miejsca 7., 5. i 8.) nie utrzymał pozycji lidera, którą zajmował przez pierwsze dwa dni regat i zakończył swój występ na piątej lokacie. Ponadto dziewiąty był Wojciech Baranowski z MBSW Giżycko (miejsca 8., 15. i 16.), a dziesiąty, jego klubowy kolega Rafał Sielicki (miejsca 9., 11. i 9.).

W kategorii kobiet mistrzynią Europy została Zuzanna Rybicka (CHkŻ Chojnice), która w piątkowych wyścigach zajęła miejsca trzydzieste dziewiąte, trzydzieste ósme oraz trzydzieste piąte i w łącznej klasyfikacji zatrzymała się na dwudziestej dziewiątej pozycji. Polka już w czwartek cieszyła się z końcowego triumfu, ponieważ jako jedyna kobieta awansowała do grupy A więc żadna inna zawodniczka nie była już w stanie jej wyprzedzić.

Pięć ostatnich wyścigów zaliczało się do klasyfikacji Pucharu Europy i pierwsze trzy miejsce zajęli Jarosław Radzki, Tomasz Zakrzewski i Mihkel Kosk. Wśród kobiet najlepsza była Zuzanna Rybicka.

Na starcie zabrakło tym razem dwunastokrotnego mistrza świata i siedmiokrotnego mistrza Europy Karola Jabłońskiego (OKŻ Olsztyn), który przebywa obecnie w Miami z naszymi kadrowiczami klas olimpijskich i zaangażowany jest w pomoc w ich przygotowaniach do najbliższych igrzysk olimpijskich w Tokio.
 

Tagi: bojery, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872