TYP: a1

Konsul honorowy Malty wygrywa Morskie Regaty Konsulów

poniedziałek, 10 czerwca 2019
Jędrzej Szerle/ www.zeglarski.info

Sześć teamów rywalizowało na Zatoce Gdańskiej w niedzielę 9 czerwca w Morskich Regatach Konsulów. Jako pierwszy na metę dotarł Sławomir Kalicki, konsul honorowy Malty, z załogą.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann/ www.zeglarski.info[/s]

Morskie Regaty Konsulów to nowa inicjatywa Pomorskiego Związku Żeglarskiego i Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce. Jej cel był prosty – pokazanie konsulom honorowym piękna żeglarstwa.

- Morskie Regaty Konsulów są świetnym pomysłem, bo to nie tylko integracja, ale też możliwość pokazania naszych krajów – mówi z kolei Magdalena Pramfelt, konsul honorowa Szwecji. – Pogoda jest świetna, wszystko nam służy, a fantastyczną opiekę sprawuje Pomorski Związek Żeglarski. Jesteśmy zachwyceni i cieszymy się z udziału – niezależnie, kto wygra!

Na zaproszenie PoZŻ odpowiedziało sześciu konsulów – Jan Zacharewicz, konsul honorowy Bangladeszu, Janusz Jarosiński, konsul honorowy Belgii, Józef Poltrok, konsul honorowy Litwy, Tomasz Kopoczyński, konsul honorowy Luksemburga, Sławomir Kalicki, konsul honorowy Malty i właśnie Magdalena Pramfelt.

- Po tych regatach spodziewam się przygody, przyjemności i miłego spędzenia czasu – tłumaczył Tomasz Kopoczyński przed startem. – To też dobry sposób promocji kraju. Luksemburg nie leży wprawdzie nad morzem, ale żywo współpracuje z firmami w zakresie logistyki. Ten kraj patrzy na morze i podobnie jak jego konsulowie ma dobre relacje z portami w Gdyni i Gdańsku.

[t][/t] [s]Tadeusz Lademann/ www.zeglarski.info[/s]

Uczestnicy regat ścigali się na jachtach Balt 23 Olimpia o długości 6,76 metra, które dostarczył partner imprezy – Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk. Każdy z konsulów honorowych pływał z doświadczonym sternikiem. Bazą regat była gdyńska Marina Yacht Park.

Morskie Regaty Konsulów uroczyście otworzył Bogusław Witkowski, prezes PoZŻ, któremu towarzyszyli m.in. Krzysztof Czopek z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera i Roman Paszke, jeden z najlepszych polskich żeglarzy regatowych.

- Mam nadzieję, że wszystkie załogi będą wspominały ten dzień zarówno za sprawą sportowej adrenaliny i fajnej przygody pod żaglami, jak i możliwości zobaczenia naszego Trójmiasta od strony wody – mówił Bogusław Witkowski. – Pierwsze, historyczne Morskie Regaty Konsulów uważam za otwarte.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann/ www.zeglarski.info[/s]

Sześć załóg popłynęło w jednym wyścigu, którego trasa rozpoczynała się i kończyła na wysokości wyjścia z gdyńskiego portu, a do opłynięcia była boja na wysokości redłowskiego klifu. Jej pokonanie zajęło żeglarzom dwie godziny.

– Regaty spełniły moje wszelkie oczekiwania – przyznaje Józef Poltrok. – Jestem zbudowany pomysłem, atmosferą i samymi regatami. Myślę, że za parę lat będzie to kluczowa impreza służąca integracji konsulów. Za rok będę na pewno i postaram się, żeby ambasador też przyjechał.

Jako pierwszy na metę przypłynął Sławomir Kalicki, konsul honorowy Malty.

– Czuję się wspaniale z tym zwycięstwem – przyznaje Sławomir Kalicki. – Trochę wypadało wygrać, bo jestem absolwentem Wyższej Szkoły Morskiej i reprezentuję najbardziej morski kraj Unii Europejskiej, który jednocześnie jest największą banderą w UE. – Pogoda była pełna wyzwań – raz wiało, raz nie i trzeba było szukać wiatru.

Pozostałe załogi zostały sklasyfikowane ex equo na drugim miejscu. Sprawiedliwie, bo regaty były zacięte i wszystkie teamy dopływały do mety w podobnym czasie.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann/ www.zeglarski.info[/s]

– Bardzo się cieszymy, że taka inicjatywa powstała i jestem przekonany, że za rok liczba konsulów, którzy wezmą udział, będzie większa – mówi Jan Zacharewicz. – Została kapitalnie zorganizowana.

Organizatorem Morskich Regat Konsulów był Pomorski Związek Żeglarski i Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce, a głównym partnerem Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku. Partnerami byli: Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, miasto Gdynia, firma VBW Engineering, firma Łączpol i Fundacja Aktywnie i Zdrowo. Partnerami medialnymi wydarzenia byli: portal Żeglarski.info, miesięcznik Żagle, magazyn W Ślizgu oraz Radio Gdańsk.

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872