TYP: a1

ME w klasie Finn: Polacy powalczą o kwalifikację olimpijską

poniedziałek, 13 maja 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Piotr Kula i Krzysztof Stromski rozpoczynają w poniedziałek 13 maja rywalizację w żeglarskich mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie Finn w Atenach. Polacy powalczą w stolicy Grecji o kwalifikację olimpijską dla kraju na igrzyska Tokio 2020.


Regaty oficjalnie rozpoczęły się w piątek 9 maja, ale ten dzień oraz sobota i niedziela były przeznaczone na rejestrację zawodników, regulaminowe pomiary sprzętu oraz wyścigi treningowe. Dopiero na poniedziałek na godzinę 12:00 zaplanowano pierwsze wyścigi zaliczane do klasyfikacji zawodów, a sobotę 18 mają odbyć się mają wyścigi medalowe. Na liście startowej znajduje się 84 zawodników z 33 krajów, w tym dwóch Polaków - ośmiokrotny mistrz Polski Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) oraz Krzysztof Stromski (YC Rewa).


Regaty mają formułę otwartą więc mogą w nich startować także żeglarze spoza Europy. I u wybrzeży Grecji pojawi się cała światowa czołówka, między innymi wszyscy medaliści zeszłorocznych mistrzostw świata i Europy oraz po dwóch medalistów igrzysk w Londynie oraz Rio de Janeiro. Tak mocna obsada to wynik tego, że w Atenach cztery kraje mogą wywalczyć kwalifikację olimpijską na igrzyska w Tokio w 2020 roku. To ostatnia szansa, gdzie tyle państw może starać się o przepustki olimpijskie. Później będzie można tylko startować w imprezach na poszczególnych kontynentach, gdzie na każdej z nich będzie można wywalczyć tylko jedną kwalifikację.

Pierwsze podejście do zdobycia kwalifikacji dla kraju miało miejsce podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w duńskim Arhus, gdzie przepustki olimpijskie wywalczyło osiem krajów: Węgry, Szwecja, Holandia, Nowa Zelandia, Kanada, Argentyna, Wielka Brytania oraz Turcja. Automatyczny udział w regatach w Enoshimie, z racji bycia gospodarzem najbliższych igrzyskach, ma zapewniony Japonia. Zapowiada się więc zacięta rywalizacja.

Nadzieję na zdobycie kwalifikacji dla Polski dają tegoroczne wyniki Piotra Kuli, który zajął dziewiąte miejsce w zawodach Pucharu Świata w Miami na przełomie stycznia i lutego oraz był siódmy w Pucharze Księżniczki Zofii na początku kwietnia. Trzymamy kciuki za jak najlepszy występ naszych reprezentantów.



Greckie zawody będą również drugą imprezą, w której Polacy będą mogli zdobyć punkty do klasyfikacji wewnętrznej w kontekście walki o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio. W Aarhus żadnemu z naszych finnistów nie udało się zdobyć punktów do tej klasyfikacji więc każdy ma na razie zerowe konto.

Według zasad kwalifikacji krajowych zawodników Polskiego Związku Żeglarskiego regatami kwalifikacyjnymi w klasie Finn, poza zawodami w Atenach, będą jeszcze mistrzostwa świata seniorów, które w dniach 13-21 grudnia 2019 roku odbędą się w Melbourne w Australii oraz mistrzostwa świata i Europy w 2020 roku, pod warunkiem zakończenia do dnia 31 maja.

Na każdej z tych imprez nasi zawodnicy będą mogli zdobyć punkty, które zaliczane będą do krajowej klasyfikacji. Jednak w przypadku mistrzostw Europy punktowane będą tylko miejsca od 1. do 15., a podczas mistrzostw świata będzie to przedział od miejsca 1. do 20.

Punktacja regat zaliczanych do klasyfikacji krajowej w walce o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio:

 

MISTRZOSTWA EUROPY

I miejsce - 18 punktów, II - 16, III - 14, IV - 12, V - 11, VI - 10, VII - 9, VIII - 8, IX - 7, X - 6, XI - 5, XII - 4, XIII - 3, XIV - 2, XV - 1

 

MISTRZOSTWA ŚWIATA

I miejsce - 23 punkty, II - 21, III - 19, IV - 17, V - 16, VI - 15, VII - 14, VIII - 13, IX - 12, X - 11, XI - 10, XII - 9, XIII - 8, XIV - 7, XV - 6, XVI - 5, XVII - 4, XVIII - 3, XIX - 2, XX - 1
 

Tagi: regaty, Piotr Kula
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872