TYP: a1

Męski Chór Szantowy "Zawisza Czarny"

poniedziałek, 26 października 2015
Informacja prasowa
Powstały w Gdyni, w 2012 roku od początku występuje pod batutą Jacka Jakubowskiego - absolwenta Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.

Chór szantowy

Jest pierwszym i jak na razie jedynym w Polsce chórem, nastawionym na propagowanie szeroko pojętego morskiego folkloru (od typowych szant i współczesnych pieśni o tematyce morskiej, przez pieśni ukraińskich wioślarzy, po psalm Gomółki - z morzem wspomnianym w tekście, przełożonym przez J. Kochanowskiego) i kultury (od scenicznej elegancji, po żeglarską etykietę spod małych i wielkich żagli).

MChSz „Zawisza Czarny” to chór, w skład którego wchodzą ludzie w różnym wieku i różnej profesji: nauczyciele, zawodowi marynarze i emerytowani wojskowi. Łączy ich zamiłowanie do wspólnego śpiewania i fascynacja morzem. Są bodaj jedynym chórem w Europie, regularnie wypływającym we wspólne rejsy, a dyrygent pełni funkcję Cheefa - Starszego Oficera na pokładzie s/y „Zawisza Czarny” (większość członków chóru to aktywni żeglarze - wielu z nich posiada żeglarskie uprawnienia, do patentu kapitana włącznie).

Chór „Zawisza Czarny” wystąpił dwukrotnie na największym w Polsce festiwalu pieśni morskich Shanties w Krakowie, a także na najstarszym w Polsce festiwalu tego typu - Kopyść w Białymstoku. Dwa razy gościł na scenie gdańskich Szant Pod Żurawiem. Szczególnym wydarzeniem był występ na festiwalu Wiatrak, gdzie zmierzył się z szantowymi chórami z Niemiec. Rok 2015 to wydanie pierwszej płyty chóru, koncerty w Szkocji i Holandii, gdzie chór otrzymał owacje za spektakularny koncert w kościele na zakończenie Festiwalu „Bie Daip” Internationaal Shantyfestival w Appingedam.

Niewątpliwym uznaniem poziomu Chóru było zaproszenie do Radia Gdańsk, gdzie nagrano koncert, retransmitowany później na antenie rozgłośni.

Żywiołowość, zaangażowanie i wysoki poziom artystyczny zaowocowały - w ciągu zaledwie trzech lat działalności Chóru - zdobyciem tak prestiżowych w świecie polskich szant nagród, jak:
  • Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa za debiut - Shanties 2013
  • Nagroda im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej - Shanties 2013
  • Nagrodę Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Za autentyzm i wysoki poziom wykonania - Shanties 2014
  • Grand Prix festiwalu Shanties 2014 dla Dyrygenta Jacka Jakubowskiego z Chórem.
Koncert Chóru podczas Operacji Żagle w Gdyni znalazł się w ścisłej czołówce w miejskim rankingu „Koncertowy top 14”, ustępując pola tylko plenerowym występom gwiazd światowego formatu.

Pierwsza płyta zespołu jest do kupienia na stronie www.sklep.hals.krakow.pl.


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642