TYP: a1

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski – rywalizacja już trwa

czwartek, 8 sierpnia 2019
Dariusz Olejniczak/ www.zeglarski.info

W środę 7 lipca, o godzinie 10 nastąpiło uroczyste otwarcie Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC Załóg Dwuosobowych. Bazą regat jest sopocka marina, a w inauguracji zawodów wzięli udział przedstawiciele startujących załóg oraz zaproszeni goście.

Fot. Tadeusz Lademann/ www.zeglarski.info

Nie zabrakło marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego w roli gospodarza oraz wiceprezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego. Tegoroczny cykl Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski jest częścią obchodów 95-lecia PZŻ.

– Cieszę się, że organizatorzy i żeglarze kontynuują cykl regat w formule załóg dwuosobowych – mówił podczas inauguracji marszałek Struk. – Tym razem w randze mistrzostw Polski i przy okazji rocznicowych obchodów PZŻ. A mam okazję was przywitać w obecności Bogusława Witkowskiego, wiceprezesa PZŻ. To nie będą łatwe regaty, warunki na wodzie mogą być zupełnie inne od tych panujących na nabrzeżu, z czego publiczność obserwująca tę uroczystość być może nawet nie zdaje sobie sprawy. Załogi są tylko dwuosobowe, składają się z dwóch skipperów, a podczas regat zdarzają się różne sytuacje. Udział w takich zawodach wymaga hartu ducha, odwagi, wiedzy i umiejętności. I za to właśnie cenimy was, żeglarzy, uczestników tych mistrzostw.

O zmiennych warunkach w czasie całych zawodów mówił także komandor regat, Piotr Radzik.

– To będą trudne regaty, jak zawsze – zauważył komandor. Możemy spodziewać się różnych wiatrów. Dziś jest niemal flauta, ale od piątku wyścig może nabrać rumieńców, bo przewidywane są wiatry średnie do mocnych. Oznacza to, że prędkości osiągane przez jachty w wyścigu długim będą spore. Spodziewamy się mocnej regatowej zabawy.

O mistrzowskie laury powalczy siedem załóg: Wiesław Krupski i Anna Król na jachcie „Four Winds” (YC Kielce), Paweł „Wilq” Wilkowski i Marek Gałkiewicz na jachcie „Vataha 2” (YKP Gdynia), Andrzej Zieliński i Mariusz Sarnowski na jachcie „Quanta” (YC Conrada), Andrzej Kopytko i Anna Majewska na „Opolu” (Ocean17), Kuba Marjański i Artur Burdzej na „Busy Lizzy” (AKM Gdańsk), Konrad Smoleń i Krzysztof Glebow na jachcie „Caravela 950” (YKP Gdynia) oraz Michał Śliwa i Artur Skrzyszowski na „Barkamie”.

Trofeum wyścigu głównego będzie Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. O tytule mistrzowskim zadecyduje klasyfikacja generalna po trzech wyścigach. Regaty potrwają do niedzieli 11 sierpnia.

Cykl Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski jest częścią obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. Honorowy patronat nad regatami objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Mistrzostwa organizuje START-UP Paweł Wilkowski we współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Żeglarski.info.

Kolejne regaty w ramach Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski to załogowe Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC, które odbędą się w dniach 22-25 sierpnia w Gdańsku.

Strona regat: https://2019mzmpzd.regatymorskie.pl/

 

Program regat

7 sierpnia, środa
godz. 10.00 – otwarcie regat, losowanie jachtów do wyścigu pokazowego, odprawa załóg, briefing SAR i meteo
godz. 11.30 – indywidualna prezentacja jachtów na wodzie
godz. 12.00 – start do wyścigu pokazowego
godz. 17.00 – start do wyścigu krótkiego

8 sierpnia, czwartek
godz. 12.00 – start do wyścigu średniego

9 sierpnia, piątek
godz. 10.00 – start do wyścigu długiego

10 sierpnia, sobota
godz. 20.00 – spotkanie żeglarskie

11 sierpnia, niedziela
godz. 12.00 – zakończenie regat i wręczenie nagród oraz wręczenie pamiątkowych trofeów za wyścig pokazowy

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 stycznia

Rozpoczął się w Krakowie X Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 91; Grand Prix tego festiwalu zdobył zespół "Stare Dzwony".
poniedziałek, 21 stycznia 1991
Urodził się Tadeusz Adamowicz (zmarł w marcu 1980 r.) - instruktor Ośrodka Szkolenia Morskiego w Jastarni i Centralnego Ośrodka Żeglarskiego PZŻ w Trzebierzy. Autor znanej książeczki pt. "Komendy Żeglarskie".
sobota, 21 stycznia 1922