TYP: a1

Otwarte Dni Archeologiczne przy Twierdzy Wisłoujście

poniedziałek, 22 lipca 2019
Informacja prasowa

Od 22 do 25 lipca br. pracujący przy Twierdzy Wisłoujście archeolodzy będą opowiadać o rezultatach tegorocznych badań, prowadzonych przy koszarach napoleońskich oraz w pobliżu pozostałości nowożytnego kościoła pw. św. Olafa. Zainteresowani będą mogli wejść z archeologami do wykopów, zapoznać się z ich pracą, a także zobaczyć wydobyte z ziemi zabytki.

Blisko 2000 zabytków wydobytych z trzech wykopów na terenie Szańca Wschodniego Twierdzy Wisłoujście to efekt prac międzynarodowej, polsko-duńskiej ekipy archeologów pod kierownictwem dr Joanny Dąbal. Archeolodzy odsłonili także fragment fundamentów koszar napoleońskich, które mają do połowy 2021 r. zostać zrewitalizowane i zaadaptowane na obsługujące ruch turystyczny w oddziale Muzeum Gdańska centrum archeologiczne.

Turystyka archeologiczna dla każdego

Prowadzone od 7 lipca prace powierzchniowe to wyjątkowa okazja, żeby zapoznać się na bieżąco z pracą archeologów oraz postępami i rezultatami ich prac. To także jedna z niewielu okazji by zejść do stanowiska archeologicznego, zobaczyć jak wygląda codzienna praca archeologa i jakie tajemnice przeszłości skrywa ziemia.

– Zazwyczaj o wynikach badań archeologicznych dowiadujemy się z prasy i telewizji, albo oglądając zabytki w muzeach. Dzięki Otwartym Dniom Archeologicznym będziemy mogli uczestniczyć w badaniach i może nawet uda się nam współuczestniczyć w archeologicznym odkryciu. Przy stanowiskach będzie można dotknąć wydobytych zabytków, zobaczyć jak wyglądają przed i po konserwacji. Nasza propozycja to ciekawa i bezpłatna oferta dla turystów oraz rodzin z dziećmi – mówi dr Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska.

Co czeka na turystów? Koszary i przykościelny ogród

Podczas badań archeologów prowadzonych przy Twierdzy Wisłoujście w trzech niewielkich wykopach odnaleziono blisko 2000 zabytków datowanych na XVII-I poł. XX w. Wśród znalezisk są elementy dawnych naczyń oraz przedmioty codziennego użytku, np. nożyczki, guziki oraz monety. Główne zadanie archeologów było jednak inne.

– Badania miały na celu weryfikację kartograficznych przedstawień lokalizacji pozostałości fundamentów kościoła św. Olafa oraz sprawdzenie stanu zachowania wybudowanych na pocz. XIX w. koszar napoleońskich. Zamiast fundamentów trafiliśmy na przykościelny ogródek, z którego wydobyto i zabezpieczono największą ilość zabytków. Koszary nas zaskoczyły. Okazało się, że postawiono je na fundamentach starszej konstrukcji, na co wskazuje sposób przygotowania konstrukcji – dodaje Andrzej Gierszewski.

Otwarte Dni Archeologiczne przy Twierdzy Wisłoujście odbędą się od 22 do 25 lipca 2019 r. Tajemnice przeszłości będzie można poznać nieodpłatnie od poniedziałku do środy w godz. 10:00-16:00, natomiast w czwartek od 10:00 do 12:00.

Po zakończeniu Dni Otwartych wykopy zostaną zasypane, a naukowcy przystąpią opracowywania wyników badań i konserwacji zabytków. O wynikach opowiedzą zainteresowanym w styczniu przyszłego roku podczas otwartego spotkania. Kolejne wykopaliska zostaną przeprowadzone w przyszłym roku.  

Międzynarodowe, polsko-duńskie badania powierzchniowe prowadzone od 7 lipca br. w ramach projektu Archaeobalt dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg South Baltic 2014-2020. Wart nieco ponad 2 mln EUR projekt realizują Uniwersytet Gdański, Muzeum Gdańska, Museum of Bornholm, Uniwersytet w Aarhus oraz Uniwersytet w Lund.

 

 

Open Archaeo-Days Wisłoujście 2019

Kiedy: 22-24 lipca 2019, godz. 10:00-16:00, 25 lipca 2019, godz. 10:00-12:00

Gdzie: Szaniec Wschodni, Twierdza Wisłoujście, ul. Stara Twierdza 1

Wstęp: bezpłatny

Języki: polski / angielski

Jak dotrzeć: tramwaj wodny F5 oraz komunikacja miejska 106, 138 i 606 (informacje na: www.ztm.gda.pl), rower oraz samochód

Tagi: Twierdza Wisłoujście, archeologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872