TYP: a1

Perth 2011: Myszka wicemistrzem, Miarczyński czwarty

poniedziałek, 19 grudnia 2011
Kinga Rzucidło

Źródło: www.rsxteam.eu
Piotr Myszka z AZS AWFiS Gdańsk wywalczył w australijskim Perth srebrny medal żeglarskich mistrzostw świata w windsurfingowej klasie RS:X. Złoto zdobył Holender Dorian van Rijsselberghe, a brąz pochodzący z Izraela Nimrod Mashich.


30-letniemu Polakowi nie udało się obronić wywalczonego we wrześniu ubiegłego roku w Danii tytułu mistrza i pozycji lidera po dziesięciu wyścigach w Perth. W podwójnie punktowanym wyścigu medalowym zajął ósme miejsce, tym samym utorował Holendrowi drogę do zwycięstwa, który zajmując czwarte miejsce, odrobił stratę do Myszki.

W mistrzostwach świata w klasie RS:X mężczyzn startowało 91 zawodników. Rozliczając Polaków: Przemek Miarczyński (SKŻ ERGO Hestia Sopot) w klasyfikacji generalnej zajął czwarte miejsce, miejsce 18 Michał Majewski (YKP Warszawa), na miejscu 32 uplasował się Maksymilian Wójcik (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Myszka, choć zadowolony z osiągniętego wyniku, nie ukrywał niedosytu, nie spełniło się bowiem jego główne marzenie, start w regatach olimpijskich. Dodał, że nie ma pretensji i żalu do Przemka Miarczyńskiego, który wygrał krajową klasyfikację na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Wprawdzie na wodzie są rywalami, ale na lądzie - przyjaciółmi.

Tomasz Chamera - dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego tłumaczył, że owa sytuacja jest jednocześnie splotem szczęścia i pechu. Zarówno Myszka, jak i Miarczyński są wysokiej klasy zawodnikami, ale w regatach olimpijskich wystąpić może tylko jeden reprezentant danego państwa.

Polacy w Australii wywalczyli w sumie dwa medale. Wcześniej, 11 grudnia srebrny medal w tej samej klasie zdobyła Zofia Noceti–Klepacka (YKP Warszawa), która pozyskała dla Polski miejsce w olimpijskich regatach Londyn 2012 i wygrała krajową kwalifikację do igrzysk. Dla przypomnienia, do Londynu pojadą także Mateusz Kusznierewicz (GKŻ Gdańsk) i Dominik Życki (Spójnia Warszawa), którzy w mistrzostwach świata w klasie Star zdobyli czwarte miejsce.

Źródło: www.rsxteam.eu
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912