TYP: a1

Pięciolecie Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku

środa, 29 października 2014
Informacja prasowa | Zuzanna Mojska
Pięć lat, piętnaście tysięcy uczestników rejsów edukacyjnych i przykład udanego partnerstwa międzysektorowego. Program Edukacji Morskiej w Gdańsku świętuje swój pierwszy okrągły jubileusz.

Program Edukacji Morskiej

Wszystko zaczęło się w 2010 roku od śmiałego pomysłu, aby pokazać wszystkim gdańskim gimnazjalistom jak wygląda ich miasto od strony. Z inicjatywy mistrza olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza powstał realizowany przez Urząd Miasta Gdańska i Fundację Gdańską program, który wykorzystuje potencjał edukacyjny żeglarstwa.

28 października, podczas uroczystości zakończenia piątej edycji, przedstawiciele instytucji zaangażowanych w rozwój gdańskiej inicjatywy podsumowali dotychczasowe osiągnięcia. Zakończenie piątej edycji programu odbyło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących numer 6.

Ewa Kamińska, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska do spraw polityki społecznej podkreśliła, jak znacząco Gdańsk otworzył się na morze w ciągu ostatnich pięciu lat. - Młodzi ludzie uświadamiają sobie, jak wiele możliwości daje życie w mieście położonym nad wodą.

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest jednym z najciekawszych przykładów realizowanych w Polsce projektów z dziedziny społecznej odpowiedzialności biznesu. Proekologiczne wychowanie młodzieży, popularyzacja aktywności fizycznej i budowanie poczucia tożsamości lokalnej – to tylko niektóre z filarów inicjatywy. Przedstawiciele sponsorów programu – Grupy LOTOS i Ferrero Polska, zgodnie podkreślali, że to właśnie ta wszechstronność programu jest jego najmocniejszą stroną.

Organizatorzy zapowiadają, że pomimo zakończenia sezonu żeglarskiego, program nie zwija żagli. We współpracy z Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną prowadzony jest cykl badań właściwości wody. Młodzież wykonując samodzielne analizy przekonuje się jak ważne jest dbanie o stan czystości Morza Bałtyckiego.

Na zakończenie uroczystości przedstawiciele instytucji zaangażowanych w rozwój Programu wspólnie zdmuchnęli świeczki na jubileuszowym torcie, a po części oficjalnej rozpoczął się piknik żeglarski dla uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6. Trzymamy kciuki za kolejne okrągłe jubileusze Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912