TYP: a1

Piotr Kuźniar laureatem Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

czwartek, 18 lutego 2016
Informacja prasowa
Kapitan Piotr Kuźniar został laureatem piątej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Zygmunt Choreń, konstruktor jachtowy, projektant największych żaglowców świata, w tym „Daru Młodzieży”, otrzymał natomiast Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza.



Kapitan Piotr Kuźniar został nagrodzony za przygotowanie i zrealizowanie wyjątkowej wyprawy żeglarskiej „Selma-Antarktyda-Wytrwałość 2014/2015", projektu powstałego z pasji do żeglowania po trudnych wodach Antarktyki, śladami Ernesta Shackletona, z finalnym etapem na antarktycznym Morzu Rossa. Dotarcie do poz.: 78°43’926 S uznano za Rekord Świata w Żegludze „Najdalej na Południe" i wpisano do Guinness World Records (kategoria: "Nawigacja - Najdalej na Południe"). W 2015 roku jacht „Selma Expeditions” dowodzony przez Kapitana Piotra Kuźniara wziął także udział w słynnych regatach Sydney – Hobart i pokonał arcytrudne nawigacyjnie Przejście Północno Zachodnie - "Śladami arktycznych wypraw polarnych i Amundsena".
W nominacji do nagrody podkreślono zrealizowanie wszystkich założonych celów wyprawy, w tym pobicie rekordu świata w żegludze najdalej na południe, a także utworzenie przez kapitana Kuźniara doświadczonego zespołu wzajemnie wspierających się przyjaciół.

Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza wyróżniony został Zygmunt Choreń, konstruktor i projektant kilkunastu wielkich żaglowców, które pływają po morzach i oceanach, w tym "Daru Młodzieży", "Pogorii", "Iskry", "Fryderyka Chopina", “Alexandra von Humboldta” i “Royal Clipper” – największego pływającego na świecie żaglowca.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871