TYP: a1

Zagrali po raz 35.

poniedziałek, 29 lutego 2016
Redakcja/MF
Czy szanty wciąż są w stanie przyciągnąć publiczność? Czy – właśnie – nadają się do dużych koncertów, a może ich miejsce to kubryk lub zatłoczona tawerna? 35. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej SHANTIES 2016 pokazał, że ten gatunek się nie starzeje (choć nieco bardziej dojrzali robią się niektórzy z wykonawców). Co ważniejsze, wśród festiwalowej publiczności wciąż mieszają się młodsi z tymi nieco bardziej doświadczonymi, siwe brody i dziecięce czuprynki, a wszystko razem w atmosferze dobrej zabawy.



Od 35 lat Kraków udowadnia, iż mimo odległości ponad 600 km od najbliższego morza jest miastem żeglarzy i wielbicieli żeglarstwa. W tym roku pod hasłem „Z rybakami przez świat” bawiliśmy się na 14 koncertach organizowanych na czterech krakowskich scenach ( w tym po raz pierwszy we wnętrzach sakralnych, w kościele św. Katarzyny). Momentami palca nie było gdzie wcisnąć (nie mówiąc o usadzeniu niektórych liter), a ilość widzów (było ich ok. 10 tys. ) i wykonawców zdecydowanie plasuje krakowski festiwal w czołówce europejskich festiwali piosenki żeglarskiej.

Wielu z wykonawców wierna festiwalowa publiczność zna i lubi już od lat – jubileusze 30.lecia działalności w tym roku publicznie obchodziły zespoły EKT Gdynia oraz Mechanicy Shanty. Oczywiście niezwykle ważną częścią festiwalu był konkurs. Tegoroczne jury w składzie: Anna Łaszewska, Ireneusz Herisz, Maciej Olszewski, Marek Remiszewski, Wawrzyniec Szwaja oraz organizatorzy przyznali następujące nagrody i wyróżnienia:
- Nagrodę Grand Prix Festiwalu Shanties 2016 otrzymał zespół Slogmaakane
- Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za najlepszy debiut otrzymał zespół Zagrali i Poszli
- Nagrodę Organizatorów Festiwalu Shanties 2016 im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej otrzymał zespół Brasy
- Nagrodę im. Moniki Szwai za najlepszy tekst piosenki premierowej otrzymuje Tomasz Szuszkiewicz z zespołu The Nierobbers, za tekst pt. „Moja zatoka świeża”.
- Nagrodę Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego za autentyzm i wysoki poziom artystyczny otrzymał zespół Formacja.
- Nagrodę im. Jerzego Fijki „Galion 2016” dla najsympatyczniejszej wykonawczyni otrzymała Lubka Betlińska z zespołu Orkiestra Samanta.

Ponadto wykonawcy tegorocznego Festiwalu Shanties otrzymali następujące nagrody:
Nagrodę publiczności Shanties 2016 - Andrzej Korycki.
Nagrodę Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego za największą przebytą liczbę mil morskich w drodze na Festiwal Shanties - Patrick Lee. Patrick po opłynięciu Przylądka Dobrej Nadziei przyleciał do Krakowa z Kapsztadu.
Nagrodę Komandora Klubu Morskiego „Szkwał” za działalność sceniczną oraz pozasceniczną i osobowość na polskiej scenie szantowej otrzymał zespół Orkiestra Samanta
Nagrodę „Krakowski Rejs Roku 2015”
przyznaną przez Prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i Tawernę Żeglarską Stary Port otrzymuje: Kapitan Wojciech „Miętus” Miętka, za rejs z Portugalii na Grenlandię.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642