TYP: a1

Pomorze już w sezonie

poniedziałek, 15 maja 2017
Informacja prasowa/Tomasz Falba

Regatami, ekumeniczną i międzyreligijną modlitwą, odsłonięciem tablicy pamiątkowej, wyróżnieniami dla wybitnych żeglarzy, tradycyjnym podniesieniem bandery i równie tradycyjnym spotkaniem przy grillu, Pomorski Związek Żeglarski i Akademicki Klub Morski z Gdańska rozpoczęli pomorski i klubowy sezon żeglarski 2017.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

Uroczystość otwarcia sezonu rozpoczęła się wczoraj, 13 maja na przystani AKM w Gdańsku-Górkach Zachodnich. Wzięło w niej udział ponad sto osób. Wśród gości był m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera i posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Jak podkreślił na wstępie prowadzący imprezę, znany publicysta morski, Aleksander Gosk, okazją do organizacji otwarcia pomorskiego i klubowego sezonu żeglarskiego 2017 wspólnie przez PoZŻ i AKM była 85 rocznica powstania tego klubu, 50-lecie istnienia przystani w Górkach Zachodnich oraz 50-lecie pionierskiego rejsu (należącego do AKM) jachtu „Swarożyc III” na Spitsbergen.

W związku z jubileuszem powstania AKM odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona członkom klubu, którzy nie wrócili z morza. Towarzyszyła temu ekumeniczna i międzyreligijna modlitwa, którą poprowadził ks. Krzysztof Masiulanis, a w której udział wzięli – poza katolickim księdzem – przedstawiciele protestantów, prawosławnych i muzułmanów.

Uroczystość otwarcia sezonu stała się również okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla pomorskiego żeglarstwa. PoZŻ wyróżnił medalami za szczególne zasługi dla żeglarstwa pomorskiego przyjaciół pomorskiego żeglarstwa: marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzeja Królikowskiego, komandora AKM, znanego konstruktora jachtów, Wacława Liskiewicza oraz Krystynę Chojnowską-Liskiewicz, pierwszą kobietę, która samotnie jachtem okrążyła świat. Dzień wcześniej taki sam medal otrzymał honorowy prezes PoZŻ, prof. Bolesław Mazurkiewicz.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

Odznaką zasłużonego działacza żeglarstwa pomorskiego wyróżnieni zostali natomiast członkowie AKM: wybitny propagator wychowania morskiego Jacek Jettmar oraz regatowcy Krzysztof Paul i Piotr Adamowicz. 

Rozdano również nagrody w rozgrywanych tego dnia na wodach Zatoki Gdańskiej regatach towarzyszących otwarciu. W ORC pierwsze miejsce zajął „Neoprofil” z prowadzącym Piotrem Adamowiczem, w KWR „Rastaban” z prowadzącym Tomaszem Dworakowskim, w Open 1 - „Falcon”, w Open 2 - „Kalif” z prowadzącym Ryszardem Szumowskim. Przy okazji, na ręce komandora AKM, gratulacje złożyli przedstawiciele gdańskich klubów żeglarskich. 

Wyniki: ORC, KWR, Open 1, Open 2, czasy mety

Dopełnieniem uroczystości było podniesienie na maszt biało-czerwonej bandery i wypowiedzenie tradycyjnej formuły rozpoczynającej żeglarski sezon 2017 na Pomorzu, wspólnie przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, prezesa PoZŻ Bogusława Witkowskiego i komandora AKM Wacława Liskiewicza.

Na zakończenie odbyło się spotkanie żeglarskie przy grillu. Warto zaznaczyć, że uroczystość uświetnił zespół muzyczny, którego liderem był ks. Masiulanis.

Tagi: regaty, Pomorski Związek Żeglarski, Akademicki Klub Morski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872