TYP: a1

Prace Janusza Wosika na wystawie w Muzeum Bursztynu

czwartek, 21 marca 2019
Informacja prasowa

Muzeum Bursztynu zaprezentuje prace kolejnego gdańskiego artysty. Ponad 30 prac śp. Janusza Wosika i jego uczniów będzie można zobaczyć przy okazji otwarcia 26. Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif 2019. Wystawę będzie można zobaczyć od 22 marca do 29 września 2019 r.

[t][/t] [s]Fot. Ze zbiorów Muzeum Gdańska,  M.K. Szczerek[/s]

– W środowisku gdańskich artystów-jubilerów Janusz Wosik był artystą cenionym, choć paradoksalnie jego prace były bardziej rozpoznawalne był na Zachodzie niż w rodzimym mieście. Jedno jest pewne. Bohater naszej wystawy był twórcą znakomitym. We wszystkich pracach, do których dotarliśmy uderza ogromny profesjonalizm w podejściu do każdego wyrobu, przejawiający się w pieczołowitym dopracowaniu najmniejszych, często niewidocznych miejsc. Zarówno drobne precjoza, zdecydowanie przeznaczone na sprzedaż, jak i małe formy rzeźbiarskie przeznaczone na witryny sklepowe były perfekcyjnie zaprojektowane i po mistrzowsku, precyzyjnie wykonane – mówi Renata Adamowicz z Muzeum Gdańska, kuratorka wystawy w Muzeum Bursztynu.

Janusz Wosik urodził się w 1953 r. w Gdańsku i tu zmarł nagle w czerwcu 2018 r., tuż przed swoimi 65. urodzinami. Zawodu złotnika uczył się w początkach lat 70. XX w. w pracowni Giedymina Jabłońskiego rozwijając pasję do biżuterii i bursztynu. Tajniki złotnictwa pogłębiał w Warszawie. W gdańskiej Izbie Rzemieślniczej otrzymał uprawnienia czeladnika, a w latach 80. XX w. w Ministerstwie Kultury zyskał tytuł artysty. Własną działalność artystyczną rozpoczął najpierw w pracowni w Gdańsku, na ul. Matejki, następnie na przełomie lat 70. i 80. XX w. w Sopocie.

 

Bursztynowe Słowiki, broszkowisiorki i twarzoczaszka

To właśnie w Sopocie, razem z Giedyminem Jabłońskim wykonywali pierwsze ,,Bursztynowe Słowiki”, nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Piosenki. Uznanie przyniosły jednakże praktyczne wyroby jubilerskie – połączenie broszki i wisiora. Projektował także pierścionki. Dwa z nich zostały przekazane do zbiorów Muzeum Gdańska przez Ewę Rachoń, organizatorkę targów jubilerskich Amberif i Ambermart.

– W wystawach i konkursach brał udział z rzadka i niechętnie. Zdobył Bursztynowy Medal w Konkursie Mercurius Gedanensis 2002 towarzyszący Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif w Gdańsku za broszki, które były jego znakiem rozpoznawczym. Najczęściej kwadratowe, srebrne ramy wypełniał doskonale zaprojektowanymi, świetnymi w formie i kompozycji odpowiednio dobranymi i opracowanymi bursztynami, amonity, itp. Był arcymistrzem w tworzeniu ich niezliczonych wariantów, wszystkie o doskonałych proporcjach i rytmie zamkniętym w małych formach – mówi Ewa Rachoń z Międzynarodowych Targów Gdańskich, dyrektor projektów Amberif i Ambermart.

Janusz Wosik to także pierwszy artysta doceniony przez zachodnie Muzea. Jego broszka o kształcie twarzoczaszki z amonitem jako pierwsza praca z Polski została zakupiona do zbiorów Muzeum Złotnictwa w Phorzheim, które przez specjalistów jest uznane za najważniejsze miejsce prezentujące historię biżuterii. Muzeum Bursztynu posiada w zbiorach trzy rzeźbo-wisiory z cyklu ,,Wernisaż” oraz pierścionki artysty.

– W tych narracyjnych ,,obrazkach z wystawy” ujawnia się niezwykły talent Janusza Wosika do opowiadania dowcipnych historii za pomocą srebra i bursztynu – dodaje Renata Adamowicz z Muzeum Gdańska.

Pozostałe, prezentowane na wystawie prace wypożyczyło Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku i Muzeum Bursztynu w Krakowie prywatnych właścicieli, przyjaciół, znajomych i uczniów. Na wystawie zobaczymy także prace uczniów Janusza Wosika: Piotra Reszczyńskiego, Norberta Wawrzyniaka, Ewy Mroczkowskiej i Danuty Malon.

 

Wernisaż wystawy

Kiedy: 21 marca 2019 r. (czwartek), godz. 19:00-20:00

Gdzie: Muzeum Bursztynu, Targ Węglowy 26

Wstęp: bezpłatny

 

Zwiedzanie wystawy

Sezon zimowy 22 marca – 26 kwietnia 2019 r.

pn. nieczynne

wt. 10:00-13:00

śr. 10:00-16:00

pt.-so. 10:00-16:00

czw. 10:00-18:00

nd. 11:00-16:00

 

Sezon letni

27 kwietnia – 29 września 2019 r.

pn. 10:00-13:00

wt.-so. 10:00-18:00

nd. 11:00-18:00

 

Ceny biletów:

W cenie biletu wstępu do Muzeum Bursztynu (12 / 6 zł za os. i 20 zł rodzinny), albo jednokrotne, bezpłatne wejście za okazaniem Karty Mieszkańca (o ile nie wykorzystano możliwości wcześniej), w dni wolnego wstępu (pn. sezon zimowy, wt. sezon letni – bezpłatnie)  

 

Tagi: bursztyn, wystawa, Muzeum Gdańska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620