TYP: a1

Puchar Korsarza za nami

poniedziałek, 10 sierpnia 2015
Informacja prasowa | Tomasz Falba
W sobotę 8 sierpnia, na wodach Zatoki Gdańskiej, odbyła się czwarta edycja Pucharu Korsarza. Na liście startowej znalazły się 22 jachty z niemal setką żeglarzy na pokładach.

Puchar Korsarza
fot. Tadeusz Lademann


W grupie ORC Club zwyciężył jacht „Pallas” pod dowództwem Jana Piernikarczyka. Drugie miejsce zajął jacht „Czarodziejka” pod kapitanem Tomaszem Konnakem, trzecie „Twins” pod Andrzejem Mielickim.

W grupie KWR klasyfikacja wyglądała następująco: pierwsze miejsce – „Argea II” (Andrzej Gierulski), drugie miejsce – „Ekler” (Piotr Kropidłowski) i trzecie – „Stoczniowiec 80” (Jacek Gnyszka).

W grupie Open: pierwsze miejsce – „JV24” (Andrzej Wyszyński), drugie miejsce – „Kapitan II” (Jerzy Brezdeń) i trzecie miejsce – „Vataha” (Paweł Wilkowski).

Regaty o Puchar Korsarza swoją nazwą nawiązują do najstarszego (1934 r.), wciąż użytkowanego polskiego jachtu „Korsarz”, który w 1936 roku pod dowództwem kpt. Tadeusza Prechitko wygrał regaty przedolimpijskie w Kilonii. Był to największy sukces przedwojennego polskiego żeglarstwa regatowego
.
Nagrodą w regatach jest przechodni Puchar Korsarza - ufundowana przez Pomorski Związek Żeglarski replika złotego kompasu kapitańskiego, który otrzymała załoga jachtu „Korsarz” za zwycięski wyścig. Nagrodą główną w klasyfikacji ORC jest uwiecznienie zwycięzcy na mosiężnej tabliczce na kompasie.

Organizatorem regat jest Polski Klub Morski z Gdańska, partnerem PoZŻ, a fundatorem nagród była firma RS Rooto System. Triumfatorom regat nagrody wręczył prezes PoZŻ Bogusław Witkowski.

Pełne wyniki pucharu obejrzeć można na stronie internetowej.
Tagi: regaty, Puchar Korsarza, Zatoka Gdańska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871