TYP: a1

"Argea" kapitana Andrzeja Gierulskiego triumfatorem tegorocznych regat o Puchar Korsarza

poniedziałek, 11 sierpnia 2014
Informacja prasowa | Jędrzej Szerle
22 jachty wystartowały w sobotę 9 sierpnia w trzeciej edycji regat o Puchar Korsarza. W zawodach, organizowanych przez Polski Klub Morski w Gdańsku i Pomorski Związek Żeglarski, zwycięzcą okazał się jacht „Argea” pod dowództwem skippera Andrzeja Gierulskiego, który o zaledwie sekundę wyprzedził „Blagodarnost II” Sergieja Pawlenki. Trzecie miejsce zajął Wiesław Krupski na jachcie „Four Wind”.

Regaty o Puchar Korsarza
Fot. Jędrzej Szerle

Pogoda w sobotni poranek nie zapowiadała emocji, które przyniosły trzecie regaty o Puchar Korsarza. Początkowo niemal bezwietrzna pogoda szybko się zmieniła, a nowe warunki okazały się znacznie bardziej sprzyjające. Walka o zwycięstwo toczyła się zwłaszcza pomiędzy Andrzejem Gierulskim płynącym z załogą na „Argei” a jachtem „Blagodarnost II” pod dowództwem Sergieja Pawlenki – zdobywcy Pucharu Korsarza w 2012 roku – który do regat dołączył nieco spóźniony. Ostatecznie zaledwie o jedną sekundę szybszy okazał się ten pierwszy, kończąc regaty z czasem 4:01:50.

W klasie OPEN triumfował „Kapitan 2” z Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”, pod dowództwem Jerzego Brezdenia.

Regaty o Puchar Korsarza organizowane są od 2012 roku przez Polski Klub Morski w Gdańsku i Pomorski Związek Żeglarski. Zawody nawiązują do „Korsarza” – najstarszego wciąż pływającego jachtu w Polsce, który w 1936 roku pod dowództwem kpt. Tadeusza Prechitko wygrał regaty przedolimpijskie w Kilonii. Przechodnią nagrodą w regatach jest, ufundowana przez Pomorski Związek Żeglarski, replika złotego kompasu kapitańskiego, który otrzymała załoga jachtu „Korsarz” za zwycięski wyścig.

 
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 stycznia

Na jachcie "Cardinal Vertue" zakończył rejs Wiliam Nance - rejs prowadził z Anglii i dalej do Buenos Aires, Przylądek Dobrej Nadziei, Auckland, Horn do Buenos Aires.
piątek, 22 stycznia 1965
Urodził się Mamert Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej, służbę rozpoczął we flocie carskiej, a po powrocie do Polski został skierowany na statek skierowany na statek szkolny "Lwów"; później pracował na stanowisku kierownika żeglugi przybrzeżnej, kapitan
niedziela, 22 stycznia 1871