TYP: a1

Startują zajęcia w ramach programu ENERGA Sailing Edukacja

poniedziałek, 3 marca 2014
Informacja prasowa
PZŻW poniedziałek 3 marca odbędą się pierwsze zajęcia teoretyczne w ramach drugiej edycji ENERGA Sailing Edukacja – największego programu edukacji żeglarskiej w Polsce organizowanego przez Polski Związek Żeglarski i Grupę ENERGA. Projekt będzie realizowany w sześciu polskich miastach: Olsztynie, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie i Gdyni.

Obudź w sobie żeglarza


Program ENERGA Sailing Edukacja – projekt Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA, powstał z myślą o dzieciach w wieku od 7 do 9 lat, które do tej pory nie miały okazji spróbować swoich sił w żeglarstwie. Jego głównym celem jest zachęcenie najmłodszych do rozpoczęcia żeglarskiej przygody, którą po zakończeniu programu będą mogły kontynuować w istniejących szkołach i klubach żeglarskich.

Nabór do programu ENERGA Sailing Edukacja, podobnie jak przed rokiem, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Ze względu na duże powodzenie pierwszej edycji, druga odsłona projektu została rozszerzona o dwa dodatkowe ośrodki regionalne i w tym roku zajęcia będą prowadzone w sześciu polskich miastach: Olsztynie, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie i Gdyni. Pozwoliło to zaangażować jeszcze większą liczbę młodych żeglarzy – w tym roku w programie weźmie udział ponad 650 dzieci.

Chętni byli rekrutowani na dwa sposoby – poprzez indywidualne zgłoszenia do regionalnych koordynatorów oraz za pośrednictwem szkół, które wzięły udział w specjalnym konkursie. Nabór poprzez szkoły jest nowym rozwiązaniem, przygotowanym z myślą o kolejnych edycjach programu.

- Ze względu na duży sukces poprzedniej edycji ENERGA Sailing Edukacja, w tym roku postanowiliśmy rozszerzyć program i zaangażować kolejną grupę – szkoły, które zostały wyłonione na drodze konkursu. Połowa uczniów, którzy wezmą udział w projekcie będzie pochodziła właśnie z tych jednostek oświatowych. Dodatkowo każda ze szkół może wytypować jednego nauczyciela, który będzie miał możliwość wzięcia udziału w bezpłatnym kursie instruktora nauczania początkowego w żeglarstwie PZŻ. To doskonała szansa na zbudowanie kadry szkoleniowej i popularyzację żeglarstwa wśród dzieci. – powiedział Maciej Ruwiński z Grupy ENERGA.

Wśród szkół, które zgłosiły się do programu w drodze konkursu wybrane zostały 22 placówki.

Pierwsze żeglarskie kroki


Zajęcia w ramach programu ENERGA Sailing Edukacja zostały podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Podczas lekcji teoretycznych, które rozpoczęły się w poniedziałek 3 marca i potrwają do końca kwietnia, dzieciom zostaną przekazane podstawowe informacje na temat żeglarstwa. Zakres materiału, z którym zapoznają się młodzi uczestnicy, obejmie takie tematy jak: historia żeglarstwa, budowa jachtu, teoria żeglowania, podstawowa wiedza na temat regat, przepisy, czy bezpieczeństwo nad wodą. Zajęcia zostaną urozmaicone w gry, zabawy oraz filmy mające ułatwić początkującym żeglarzom przyswoić wiedzę, którą będą mogli wykorzystać na wodzie podczas zajęć praktycznych, zaplanowanych od maja do lipca tego roku.

Patroni regionów


W każdym z sześciu miast, gdzie program będzie realizowany, dzieci będą miały swojego patrona – zawodnika Energa Sailing Team Poland - Kadry Narodowej PZŻ. Sportowcy, którzy zaangażowali się w projekt to utytułowani zawodnicy, z sukcesami na arenie międzynarodowej. Patroni będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem oraz wspierać swoich podopiecznych w ich pierwszych żeglarskich krokach podczas zajęć praktycznych. W Olsztynie będzie to Piotr Myszka, w Warszawie – Anna Weinzieher, w Gdyni – Przemysław Miarczyński, w Krakowie – Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, w Poznaniu – Kacper Ziemiński, w Szczecinie – Agnieszka Skrzypulec i Natalia Wójcik.

Początkujący żeglarze, którzy wykażą się największym zaangażowaniem i umiejętnościami, wezmą udział w 10-dniowej, letniej półkolonii żeglarskiej ENERGA Sailing Camp, która zostanie przeprowadzona w każdym z miast programu. W zajęciach obozu wezmą również udział Patroni projektu.

Szkoły biorące udział w programie:


Warszawa: Szkoła Podstawowa Nr 279, Szkoła Podstawowa Nr 185, Szkoła Podstawowa Nr 60, Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 4
Poznań: Szkoła Podstawowa Nr 1 w Strzeszynie Greckim, Szkoła Podstawowa Nr 28 Poznań/Kiekrz, Zespół Szkół Pijarskich w Poznaniu, Szkoła Podstawowa Im. Jana Brzechwy w Dopiewie
Olsztyn: Szkoła podstawowa nr 3
Kraków: Szkoła Podstawowa w Sygneczowie, Szkoła Podstawowa nr 8, Przedszkole Samorządowe nr 47, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa w Szarowie
Szczecin: Szkoła podstawowa nr 42, Szkoła podstawowa nr 11, Szkoła podstawowa nr 65, Szkoła podstawowa nr 56, Centrum Opieki nad Dzieckiem
Gdynia: Szkoła Podstawowanr 21, Szkoła Podstawowa nr 34, Szkoła Podstawowa nr 6

---

Energa Sailing to jeden z projektów realizowanych w ramach programu Energa Sport. Pozostałe to Energa Basket Cup - Igrzyska Młodzieży Szkolnej minikoszykówki Dziewcząt i Chłopców. Częścią Energa Sport jest również Energa Athletic Cup - organizowany we współpracy z Sopockim Klubem Lekkoatletycznym.

Po więcej informacji o projekcie edukacyjnym Energa Sailing oraz aktualności i zapowiedzi najważniejszych wydarzeń organizatorzy zapraszają na stronę internetowej www.edu.energasailing.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872