TYP: a1

Sześcioro Polaków w pierwszej dziesiątce po dwóch dniach Pucharu Księżniczki Zofii

środa, 3 kwietnia 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (49er), Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX), Agata Barwińska (Laser Radial) oraz Piotr Kula (Finn) znajdują się w pierwszej dziesiątce w swoich klasach po drugim dniu Pucharu Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.

Wtorek był drugim dniem jubileuszowej, 50. edycji Pucharu Księżniczki Zofii u wybrzeży hiszpańskiej Majorki, który zaliczany jest do Pucharu Europy klas olimpijskich. W regatach bierze udział 1224 zawodników z 67 krajów, którzy ścigają się w 10 klasach. Tym razem wiatr pozwolił na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych na ten dzień wyścigów, ponieważ wiał w przedziale od 6 do około 11 węzłów.


Dzięki temu rywalizację mogli rozpocząć zawodnicy klasy 49er. Bardzo dobrze podczas swojego pierwszego dnia zmagań spisali się aktualni wicemistrzowie Europy Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy najpierw zajęli miejsce czwarte, w drugim wyścigu byli najlepsi, a w trzecim dopłynęli jako jedenasta załoga w stawce. W efekcie daje im to bardzo dobrą, trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej. Z kolei miejsca czwarte, siódme oraz dziewiąte w swojej grupie zajęła czwarta ekipa mistrzostw Starego Kontynentu, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) i plasuje się na osiemnastej pozycji. Jednak różnice punktowe nie są duże, ponieważ flota podzielona jest aż na trzy grupy i Przybytek z Kołodzińskim tracą do trzeciej lokaty zaledwie sześć punktów. Liderami są Australijczycy Kurt Hansen i Simon Hoffman (miejsca 6., 1. i 2.). Pięćdziesiątą czwartą pozycję zajmują natomiast Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia), na osiemdziesiątej szóstej znajdują się Jan Marciniak i Paweł Nowicki (KS AQUA Włocławek/TKZ Toruń).

Kolejne trzy wyścigi udało się przeprowadzić w klasie 49erFX. Jeszcze lepiej niż w poniedziałek poradziły sobie Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), wpływając na metę jako dziewiąte, pierwsze oraz siódme, co poskutkowało awansem z pozycji osiemnastej aż na siódmą. Bardzo dobrze żeglowały również siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), które dzień rozpoczęły miejscem trzecim, a w dwóch kolejnych wyścigach były pierwsze oraz siedemnaste. Dzięki temu przesunęły się z lokaty pięćdziesiątej szóstej na dwudziestą dziewiątą. Nowymi liderkami zostały wicemistrzynie olimpijskie z Rio de Janeiro, Nowozelandki Alexandra Maloney i Molly Meech (miejsca 2., 8. i 3.).

Dobry dzień w klasie Laser Radial ma za sobą również Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i po tym jak mijała linię mety dziewiąta oraz czwarta, zanotowała awans z pozycji dwunastej na siódmą. Powody do zadowolenia może mieć także Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), ponieważ w pierwszym wyścigu zajęła miejsce trzynaste, a w drugim piętnaste i w ogólnej klasyfikacji zamieniła lokatę sto szóstą na pięćdziesiątą drugą. Natomiast kolejne dwa wyścigi wygrała brązowa medalistka zeszłorocznych mistrzostw świata, Dunka Anne-Marie Rindom i nadal prowadzi.



W męskim Laserze Standardzie najwyżej sklasyfikowanym Polakiem pozostał Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), który w swojej grupie zajął miejsca dwudzieste szóste oraz trzydzieste szóste i jest dopiero siedemdziesiąty. Pozostali nasi reprezentanci zajmują miejsca powyżej setnego: Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) - 107. miejsce, Tadeusz Kubiak (obaj SEJK Pogoń Szczecin) - 116. miejsce, Wojciech Klimaszewski (Giżycka Grupa Regatowa) - 117. miejsce, Jakub Marciniak (JKW Poznań) - 135. miejsce, Kacper Stanisławski (YKP Gdynia) - 158. miejsce i Kacper Błaszczyk (TS Kuźnia Rybnik) - 172. miejsce. Na czele stawki znajduje się Norweg Hermann Tomasgaard.

Kolejny dzień do udanych zaliczyć może z pewnością żeglujący w klasie Finn Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), który wtorkowe ściganie rozpoczął miejscem dziesiątym, a w drugim wyścigu przypłynął pierwszy i przesunął się z pozycji piętnastej na dziewiątą. Z kolei dzięki miejscom szóstemu i dziesiątemu, lokatę pięćdziesiątą siódmą na trzydziestą pierwszą zamienił Krzysztof Stromski (YC Rewa). Osiemdziesiąte pierwsze miejsce zajmuje Bogusław Nowakowski (KW LOK Garland Gliwice), jedną pozycję dalej plasuje się Oskar Adamiak (ChKŻ Chojnice), a osiemdziesiąty piąty jest Bartosz Szydłowski (KS Spójnia Warszawa). Prowadzenie objął Andrew Maloney z Nowej Zelandii (miejsca 1. i 1.).

 

W klasie 470 Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń) zajęły miejsca trzydzieste czwarte oraz dwudzieste siódme, co poskutkowało spadkiem z pozycji siódmej na piętnastą. Liderkami zostały Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz (miejsca 2. i 2.).

Wśród mężczyzn pięćdziesiątą drugą lokatę zajmują Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn), a na siedemdziesiątej drugiej pozycji plasują się ich klubowi koledzy, Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn). Prowadzenia nie oddała trzecia załoga ostatnich mistrzostw świata, Hiszpanie Jordi Xammar i Nicolas Rodriguez (miejsca 15. i 1.). Oba polskie duety dopiero wchodzą w wiek seniorski więc te zawody służą im głównie do zbierania cennego doświadczenia w takiej stawce. Obecnie są członkami Kadry Narodowej Juniorów PZŻ, sponsorowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa.

 

Natomiast na czterdziestej pierwszej pozycji w klasie Nacra 17 znajdują się Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska, po tym jak przypływali na miejscach dziesiątym, dwudziestym drugim oraz i dwudziestym pierwszym. Pięćdziesiątą lokatę zajmują Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (miejsca 20., 26. i 25.). Obie załogi reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Awans na pozycję liderów zanotowali aktualni mistrzowie świata i Europy, Włosi Ruggero Tita i Caterina Banti (miejsca 2., 3. i 1.).

Na starcie zabrakło naszych windsurferów z klasy RS:X, którzy skupiają się głównie na przygotowaniach do rozpoczynających się tuż po Pucharze Księżniczki Zofii mistrzostw Europy. Odbędą się one w tym samym miejscu. Z tego samego powodu z udziału w regatach Pucharu Europy zrezygnowała cała światowa czołówka deskarzy. Polacy rozpoczną tam walkę o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Przepustki dla kraju, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, nasi zawodnicy zdobyli podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w duńskim Aarhus.

We wtorek większość klas (poza 49er) zakończyła fazę kwalifikacyjną i od środy zawodnicy będą ścigali się w fazie finałowej. Do złotych grup we flotach podzielonych na kilka grup awansowali Agata Barwińska, Magdalena Kwaśna (Laser Radial), Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda, Madeleine i Nadia Zielińskie (49erFX), Piotr Kula oraz Krzysztof Stromski (Finn).

Kolejne wyścigi zaplanowane są na środę 3 kwietnia na godzinę 11:00. Regaty potrwają do soboty 6 kwietnia.
 

Tagi: regaty, Puchar Księżnej Zofii
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 sierpnia

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642