TYP: a1

Szósta na szóstkę

poniedziałek, 14 kwietnia 2014
Informacja prasowa
Szkoła Meteorologii Żeglarskiej
Fot. Tadeusz Lademann
Żeglarze z całej Polski wzięli udział w VI Szkole Meteorologii Żeglarskiej, która odbyła się w Gdyni w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Przez trzy dni najlepsi specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapoznawali ich z tajnikami pogody.

Szkoła rozpoczęła się w piątek (tj. 11 kwietnia) a zakończyła dzisiaj (tj. 13 kwietnia). Wzięło w niej udział 30 żeglarzy z wszystkich stron Polski, m. in. Giżycka, Szczecina, Gdańska, Częstochowy, Warszawy, Opola, Gdyni, Bydgoszczy, Słupska i Kościerzyny.

W ciągu trzech dni kursanci wysłuchali wykładów, prelekcji i pokazów dotyczących meteorologii żeglarskiej. Omówiono układy baryczne, wyjaśniono jak prognozować siłę i kierunek wiatru, opowiedziano o frontach atmosferycznych, rodzajach i podziałach chmur. Wyjaśniono jak prognozować pogodę na podstawie wyglądu nieba i jak powstaje żeglarska prognoza pogody. Wiele mówiono o sztormach, burzach i jak zachować się w ich trakcie na jachcie.

Zajęcia nie miały charakteru wyłącznie teoretycznego. Uczestnicy szkolenia ćwiczyli z mapami synoptycznymi, zapoznali się z systemem meteorologicznej osłony żeglarstwa śródlądowego na przykładzie "mazurskiego szkwału” z 2007 r. oraz poznali specyfikę letnich sztormów na Bałtyku na przykładzie tragedii jachtu „Rzeszowiak” z 2005 r.

Dopełnieniem szkolenia była wizyta kursantów w Morskim Centrum Koordynacyjnym SAR w Gdyni oraz spotkanie z kapitanem Maciejem Sodkiewiczem, znanym żeglarzem polarnym, który w ubiegłym roku poprowadził jacht „Barlovento II” najdalej na północ w historii polskiego żeglarstwa. Żeglarz opowiedział uczestnikom Szkoły o swoich doświadczeniach z żeglugi w ekstremalnych warunkach pogodowych.

VI Szkoła Meteorologii Żeglarskiej odbyła się w Gdyni po raz pierwszy, dotąd gościła w Pucku. Jej organizatorem był Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddział Morski w Gdyni przy współpracy z POZŻ i pod patronatem Miasta Gdyni oraz Radia Gdańsk.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 listopada

Francis Joyon na trimaranie IDEC wyruszył z Brestu samotnie w okołoziemski rejs z zamiarem pobicia rekordu Ellen MacArthur; zameldował się na mecie po 57 dniach żeglugi, poprawiając poprzedni rekord o dwa tygodnie.
piątek, 23 listopada 2007