TYP: a1

Uroczyste wręczenie trofeów tegorocznego Pucharu Bałtyku Południowego

poniedziałek, 3 grudnia 2018
Informacja prasowa/Dariusz Olejniczak

Uczestnicy regat, organizatorzy, przedstawiciele lokalnego samorządu z Elbląga i Kaliningradu oraz przyjaciele żeglarstwa spotkali się w sobotę 1 grudnia w elbląskim Hotelu Młyn podczas Gali Pucharu Bałtyku Południowego.

[t][/t] [s]Fot. Dariusz Olejniczak[/s]

W uroczystości uczestniczyła reprezentująca marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, radna Sejmiku i dyrektor biura regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu Grażyna Kluge. Obecni byli też: senator RP Jerzy Wcisła, skarbnik województwa Marek Bauman, Andrzej Załucki, prezes Gdańskiej Federacji Żeglarskiej i wiceprezes ds. morskich Pomorskiego Związku Żeglarskiego Łukasz Trzciński. Nie zabrakło przedstawicieli strony rosyjskiej: konsula generalnego Rosji w Gdańsku Wiktora Kolesnikowa, Jewgienija Skoczkowa – wiceministra ds. sportu Obwodu Kaliningradzkiego i Romana Miedwiediewa, prezesa Jachtklubu Kaliningradzkiego.

– Cieszę się, że inicjatywa Pucharu Bałtyku Południowego polegająca na przyciąganiu i współpracy różnych środowisk żeglarskich ma swoich kontynuatorów już od tylu lat – mówił do zgromadzonych senator Wcisła. – Spotykamy się, wymieniamy doświadczenia, a żeglarze z Pomorza osiągają sukcesy w licznych regatach na Bałtyku i na Zalewie Wiślanym. Życzę wszystkim, by przyszły rok był równie udany, jak ten kończący się.

Senator wspomniał także o swojej inicjatywie ustawodawczej, która 12 grudnia będzie omawiana na posiedzeniu Senatu. Dotyczy ona ustanowienia roku 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej.

– Tak się chyba stanie, bo mam poparcie wszystkich klubów – przekonywał parlamentarzysta. – A w związku z tym, proponuję, by w przyszłym roku zorganizować regaty o puchar Ligi Morskiej i Rzecznej. Rywalizowałyby w nich środowiska żeglarskie z całej Polski, bo przecież regaty odbywają się na różnych akwenach na terenie naszego kraju. Podsumowanie i zakończenie tych rozgrywek mogłoby odbyć się w Elblągu.

Podczas uroczystości nagrody marszałka województwa warmińsko-mazurskiego za współpracę, profesjonalizm, gościnność i wzorcowe przygotowanie zadań z zakresu rozwoju turystyki wodnej otrzymali: Tadeusz Karpowicz komandor Morskiego Klubu Żeglarskiego „Dal” we Fromborku, Małgorzata Grońska, burmistrz Tolkmicka Andrzej Lemanowicz i wiceburmistrz Tolkmicka Józef Zamojcin.

Prezes GFŻ, Andrzej Załucki podziękował Adamowi Lisieckiemu, który był pierwszym mierniczym i propagatorem formuły KWR w Polsce. Formuła ta dominuje na Zalewie Wiślanym.

Z kolei Andrzej Szrubkowski, główny mierniczy PBP otrzymał wyróżnienie i podziękowanie od komandora Jachtklubu Elbląg, Ryszarda Seroki.

– Andrzej jest naszą ostoją już od 10 lat – mówił komandor. – Dziękujemy ci Andrzeju za tę pracę.

Do tych podziękowań dołączył też skipper jachtu „Goodspeed” Łukasz Trzciński (Jachtklub Stoczni Gdańskiej), triumfujący wprawdzie w tegorocznym PBP w klasyfikacji ORC, jednak doceniający wkład Andrzeja Szrubkowskiego w rozwój dorocznych pucharowych rozgrywek.

– Cieszę się, że odbieram nagrodę w Elblągu, bo tu zawsze jest świetna atmosfera – mówił skipper „Goodspeeda”. – Ta nagroda to jednak nie tylko moja zasługa, ale i całej załogi, bo bez załogi nic by się nie udało. A Andrzej Szrubkowski liczy te wszystkie nasze wyniki, stara się, by organizatorzy przysyłali rezultaty na czas i warto pomóc mu w tej jego ciężkiej pracy i wywiązywać się terminowo z obowiązków. Dziękuję ci Andrzej za kawał dobrej roboty.

Drugi w klasyfikacji ORC był Szymon Kuczyński na „Atlantic Puffin”, a trzecie miejsce zajął Piotr Adamowicz z AKM Gdańsk pływający na „Neoprofilu”.

Poza klasyfikacją ORC, triumfatorami byli: w klasie KWR Andriej Nichiporenko (JK Ost-West) na jachcie „Mokhito”. Za nim uplasowali się Jurij Alantiew na jachcie „Tamara” i Siergiej Zadobko (JK Ost-West) na jachcie „Vega”. W klasyfikacji KWR sterników morskich najlepszy był Aleksander Mikołajów z Jacht Klubu Cztery Wiatry na jachcie „Nefertiti”. W formule ORC sterników morskich zwyciężył Szymon Kuczyński. W klasyfikacji sterników Open i Open Morskiej zwyciężył Jerzy Matuszak na „Dancing Queen”.

Grand Prix Sezonu Żeglarskiego 2018 na Zalewie Wiślanym otrzymał Jurij Alantiew pływający na jachcie „Tamara”.

Roman Miedwiediew, komandor Jachtklubu Kaliningradzkiego, z okazji 70-lecia zrzeszenia wręczył pamiątkowe statuetki przyjaciołom klubu. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Andrzej Soroka, Grażyna Kluze, Tadeusz Karpowicz, Andrzej Szrubkowski.

W rozmowie z Żeglarski.info triumfator morskiej klasyfikacji ORC, Szymon Kuczyński przyznał, że właściwy dobór załogi ma w regatach kluczowe znaczenie.

– Małe jachty dominują w bałtyckich regatach – mówił Szymon. – Są łatwiejsze w utrzymaniu, tańsze i wymagają mniejszej załogi. Musi ona być za to bardzo dobrze dobrana i fachowa. Jeśli chodzi o Puchar to muszę przyznać, że z roku na rok poziom regat, ich przygotowania i uczestników jest coraz wyższy. Jeśli tylko będzie taka możliwość, to w przyszłym sezonie też będę chciał ścigać się w Pucharze Bałtyku Południowego. To jest zupełnie inny rodzaj żeglarstwa, niż samotne pływanie, ale bardzo lubię taką rywalizację. To świetna zabawa.

O tym, że załoga jest najważniejsza przekonany jest także Tomasz Konnak, skipper „Czarodziejki”.

– Na małym jachcie można całkiem sporo wywalczyć – mówił żeglarz. – Wystarczy odpowiednia doza cierpliwości i samozaparcia, i są efekty.

Po wręczeniu nagród odbył się bankiet z udziałem zaproszonych gości, a całą galę uświetnił występ śpiewających aktorów Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

Tegoroczne podsumowanie zmagań żeglarzy pływających po wodach Morza Bałtyckiego, Zatoki Gdańskiej, Zalewu Wiślanego i Kaliningradzkiego, w klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego było już szóstym rozdaniem nagród Pucharu Bałtyku Południowego.

Puchar Bałtyku Południowego został wymyślony w 2013 roku przez pięć organizacji żeglarskich: Elbląski Okręgowy Związek Żeglarski, Kaliningradzką Federację Żeglarską, Gdańską Federację Żeglarską, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski i Pomorski Związek Żeglarski. Inicjatywę poparli  marszałkowie trzech województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego, którzy na I Sejmiku Żeglugi Śródlądowej w Elblągu w lipcu  2013 r. zadeklarowali objęcie Żeglarskiego Pucharu Bałtyku Południowego patronatem.

Corocznie  marszałkowie województw na zmianę  wspierają organizację Pucharu Bałtyku Południowego fundując puchary i nagrody dla zwycięskich załóg.

W 2018 roku żeglarze rywalizowali w 22 takich imprezach. Regaty podzielono na dwie kategorie: morską oraz zatokową, a te na  trzy grupy pomiarowe jachtów: ORC, KWR, Open. Dla grupy  ORC  zorganizowano sześć regat zatokowych i cztery morskie.  W grupie KWR – piętnaście regat zatokowych, pięć morskich, a w Open – dziesięć  zatokowych  i siedem morskich.

Klasyfikacja generalna PBP 2018: https://zeglarski.info/kategorie/puchar-baltyku-poludniowego/klasyfikacja-generalna-2018/

 

Tagi: Puchar Bałtyku Południowego
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 grudnia

W stoczni Multiplast w Vannes wodowano katamaran "Orange II".
środa, 22 grudnia 2004
Na Barbados dopływa Arkadiusz Pawełek na pontonie "Cena Strachu"; Polak jest drugim człowiekiem na świecie, który pontonem przepłynął Atlantyk (41 dni, 3000 Mm).
wtorek, 22 grudnia 1998
Opłynięcie Hornu przez "Pogorię" pod dowództwem Krzysztofa Baranowskiego.
czwartek, 22 grudnia 1988